Koordinace s Moskvou tam byla, připouští Štrougal pozadí 17. listopadu

16.01.2012 16:53 | Zprávy

Před listopadem 1989 bylo náčelníku Státní bezpečnosti Alojzi Lorencovi jasné, že vedení KSČ si neporadí s rozvíjející se krizovou situací. Chtěl to řešit výměnou lidí, čemuž měly napomoci události 17. listopadu. V rozhovoru pro časopis Týden tento scénář koordinovaný s Moskvou připouští předlistopadový premiér Lubomír Štrougal.

Koordinace s Moskvou tam byla, připouští Štrougal pozadí 17. listopadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předlistopadový premiér Lubomír Štrougal

V roce 1987 byl tehdejší premiér Lubomír Štrougal konkurentem Miloše Jakeše o nástupnictví po Gustavu Husákovi v čele KSČ. Za zvolením druhého jmenovaného stály aktivity generála StB Alojze Lorence a člena ÚV KSČ Rudolfa Hegenbarta, kteří se tak chystali na rok 1989. V rozhovoru pro časopis Týden Štrougal tvrdí, že o tom v Moskvě rozhodlo stranické vedení, jehož naprostá většina byla dogmatická.

„To znamená, že i milej Gorbačov byl stoupencem názorů, které ta většina v předsednictvu představovala jako oficiální. Když Gorbačov zdůvodňoval jednomu z premiérů, který nastoupil po roce 1989 – nechci říkat komu – jak došlo ke jmenování Jakeše, říkal: Většina v předsednictvu ÚV KSČ byla v roce 1987 proti Štrougalovi, tak jsme zvolili Jakeše,“ prozrazuje Štrougal, proč dostal přednost jeho politický rival.

Post prezidenta nabízeli během Jakešovy dovolené

Razantně odmítá, že s ním v té době z Moskvy o funkci někdo jednal, čemuž nasvědčovalo tvrzení čestného předsedy ČSSD Valtra Komárka, že mu Jakovlev, vůdčí postava perestrojky, v říjnu 1989 v Moskvě řekl, jak ruskou stranu překvapilo, že nebyla možná dohoda se Štrougalem. „Někdo kecá. Buďto kecá Komárek, nebo kecá Jakovlev. O tom nevím nic,“ tvrdí v rozhovoru pro Týden Štrougal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…