Zatímco některá evropská média vedla spekulace o regulérnosti předčasných parlamentních voleb v Srbsku, přičemž tyto údajné pochybnosti pomáhala rozdmýchat kosovsko-albánská média v kooperaci anonymními trolly na sociálních sítích, Kurtiho vláda v Prištině připravovala další represivní akce vůči srbským obyvatelům na území Kosova a Metohije. Jen pro pořádek, pochybnosti o regulérnosti voleb v Srbsku se nijak neprokázaly.
Rok 2023 byl pro kosovské Srby nejtěžším obdobím za poslední dvě dekády od okamžiku, kdy v březnu 2003 prakticky po celém území Kosova proběhl tzv. březnový pogrom. Tehdy během několika dnů byly vyhnány desítky srbským rodin ze svých domovů, které byly vykradeny, zničeny nebo ukradeny. Došlo ke spálení nebo rozboření či výraznému poničení desítek pravoslavných chrámů a klášterů, z nichž některé jsou na seznamu ohrožených památek UNESCO.
Od těchto událostí, na které dodnes kosovští Srbové s hrůzou vzpomínají, nečelili takovému tlaku, perzekuci a útokům, jako právě v loňském roce. Bělehradská Kancelář pro Kosovo a Metohiji zmapovala za rok 2023 celkem 179 etnicky motivovaných útoků na Srby a jejich majetek. To je desítky víc než v předchozích letech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka