Krajský soud v Plzni rozhodl o vazbě prvního Čecha, který chtěl k IS

04.08.2016 10:57 | Zprávy

Krajský soud v Plzni dnes rozhodl o stížnosti Čecha proti vazbě, kterou na něj uvalil 20. července Okresní soud Plzeň-jih kvůli podezření, že se chtěl přidat k teroristům organizace Islámský stát (IS). Verdikt nezveřejnil, nejdřív ho musí sdělit krajskému státnímu zastupitelství, obviněnému a jeho právníkovi. Po neveřejném zasedání to ČTK řekl mluvčí soudu David Ungr. Muž je obviněný z pokusu o teroristický útok, hrozí mu pět až 15 let vězení.

Krajský soud v Plzni rozhodl o vazbě prvního Čecha, který chtěl k IS
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Pokud krajský soud dnes vazbu potvrdil, zůstane obviněný ve vazební věznici v Plzni na Borech. Když ale vazbu zruší, musí podle informací ČTK krajský soud, a to i když ještě nebude mít napsané rozhodnutí, vydat okamžitě příkaz k propuštění z vazby. „V tu chvíli je totiž rozhodnuto, byť to ještě není písemně vyhotovené,“ uvedl právník obeznámený s případem. Jakmile tedy věznice obdrží faxem příkaz, musela by muže okamžitě propustit. Pokud by tedy dnes opustil vazební věznici, znamenalo by to, že soud jeho stížnosti vyhověl, píše ČTK.

Veškeré informace bude podle Ungra podávat Okresní soud Plzeň-jih, který rozhodl o vazbě, a verdikt doručí všem stranám. Advokát obviněného Vojtech Dragún z Plzně odmítl k případu poskytovat informace.

Místní obyvatelé neměli o jeho aktivitách tušení

Podle informací deníků Právo a Mladá fronta DNES je prvním zadrženým Čechech, který se chtěl stát bojovníkem Islámského státu, 21letý muž ze Spáleného Poříčí, města s 2500 obyvateli na jihu Plzeňska. Podle listů šlo o uzavřeného bezproblémového mladíka bez kamarádů, který hrál počítačové hry. Vyučený strojař podle deníků pracuje ve firmě ve městě a bydlí tam s matkou a sestrou. Místní obyvatelé neměli o jeho aktivitách tušení, chodil z práce rovnou domů. Pro mladíka si policisté přišli předminulý týden ráno, když se vracel z noční směny.

Muž byl podle pondělního vydání týdeníku Respekt zadržen letos v lednu v Turecku na mezinárodním letišti; nebyl zřejmě součástí větší skupiny lidí. Policie ho zpočátku vyšetřovala na svobodě. Při zadržení měl u sebe letenku na vnitrostátní linku na syrské hranice. Turecké policii údajně přiznal, že důvodem jeho cesty do Sýrie bylo přidat se k IS, napsal Respekt. Turečtí policisté poté zadrženého vrátili do Česka a informovali české kolegy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…