Americký konzervativní publicista David Joel Horowitz se se svým spolupracovníkem Markem Tapsonem na svém webu rozhodl věnovat pozornost kauze profesora práva na Ohio Northern University Scotta Gerbera. Gerber je podle Tapsona vyučující s 22 lety praxe, vynikajícím hodnocením a kurzy naplněnými do posledního místa. A tento profesor se prý dočkal vyhazovu.
„Vykázali ho z areálu ONU a sdělili mu, že pokud do 21. dubna nepodepíše dohodu o rozvázání pracovního poměru a zproštění nároků, zahájí s ním univerzita řízení o propuštění. Z jakého důvodu? Nedostatečná ‚kolegialita‘,“ napsal Tapson.
Ve skutečnosti je podle profesora důvodem to, že si dovolil kritizovat principy v oblasti rozmanitosti, rovnosti a inkluze (DEI). Gerber tato pravidla kritizoval veřejně ve svých mediálních vystoupeních.
Server listu The Wall Street Journal napsal, že profesora z prostor univerzity vyvedla univerzitní ochranka, a to přímo z přednášky.
Podle Tapsona DEI „metastázovala do všech společenských institucí: vládních agentur, armády, korporací, právnických a lékařských oborů, orgánů činných v trestním řízení, zábavního průmyslu, doslova do všech oddělení lidských zdrojů kdekoli. Ale snad nikde není zakořeněna tak hluboce, jako v oblasti vysokoškolského vzdělávání, kde vznikla a byla rozvinuta“.
Na univerzitách podle Tapsona progresivisté očekávají, že se všichni přikloní k této levicové woke ideologii, jak to sám nazval. Přitom jediná rozmanitost, na které by mělo záležet, alespoň podle Tapsona, je nejen na univerzitní půdě rozmanitost názorová, kterou naopak woke principy potlačují.
„ONU zahájila vyšetřování Gerbera, ale odmítla jemu i jeho právníkům poskytnout jakékoli podrobnosti. Odmítla mu dokonce i základní právo znát svůj údajný přestupek – lámal si hlavu, ‚abych si vzpomněl na pravidla, která jsem mohl porušit‘. Ve svém článku pro Wall Street Journal se Gerber přirovnal k Josefu K., hlavnímu hrdinovi románu Franze Kafky Proces, mladému bankovnímu pokladníkovi, který je jednoho dne zatčen emisary nejmenované agentury, uvězněn v surrealistické soudní noční můře a nakonec popraven, aniž by mu byla sdělena podstata jeho zločinu,“ upozornil Gerber a Tapson na slavné dílo českého, německy píšícího autora.
Na stranu Gerbera se podle Tapsona postavila Americká asociace univerzitních profesorů a na jeho podporu vznikl také otevřený dopis, pod který se podepsala řada osobností.
„Profesor právnické fakulty Harvardovy univerzity Randall Kennedy sestavil dopis podepsaný více než padesáti dalšími profesory, kteří očekávají ‚řádné řešení této znepokojivé situace‘,“ upozornil Tapson.
Svůj text uzavřel prohlášením, že Gerberův příběh je jen odrazem příběhu mnoha jiných profesorů v západním světě, kteří se odmítají podřídit woke ideologii, ale o jejichž osudech se zdaleka tolik nepíše.
Scott Douglas Gerber nastoupil na právnickou fakultu ONU v roce 2001, lze se dočíst přímo na stránkách univerzity. Je také přidruženým vědeckým pracovníkem v rámci projektu politické teorie na Brownově univerzitě a členem poradního výboru Ohio Advisory Committee při Komisi pro občanská práva USA. Publikoval devět knih a více než 180 článků, přednesl přibližně 100 přednášek, mimo jiné na Harvard Law School, Princeton University, Stanford Law School a Columbia Law School.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.