„Jsme tu nejen proto, abychom si uvědomili, jak moc chceme a můžeme být hrdí na obec, město nebo oblast, kde máme svoje kořeny,“ vysvětlila při slavnostním zahájení moderátorka Radka Ehrenbergerová.
Předseda senátní stále komise pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil v úvodu sdělil, že značnou zásluhu na vzniku Krojovaných slavnostní v Senátu má senátorka Milada Emmerová. „Před necelými dvěma roky za mnou přišly paní senátorky Emmerová a Terelmešová s tím, že když jsme komise pro venkov, bylo by dobré také podpořit tradice. Ony to řekly úplně jednoduše, že bychom měli ukázat Pražákům kroje z různých koutů republiky. Oslovily jsme kolegy a kolegyně v komisi, kterých se dalo dohromady pět nebo šest. Před rokem se uskutečnil první ročník a následně projevili zájem další kolegové, proto se slavnosti letos konají už celý den a regiony se tu mohou vždy prezentovat něčím charakteristickým nebo i ochutnávkou místních specialit,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor Nenutil.
„Je to skvělý nápad, jak přiblížit senátory a jejich regiony lidem z Prahy, turistům i dalším senátorům navzájem, protože se známe jen, když sedíme v kvádru v senátní lavici a jsme tam spíše názoroví či političtí soupeři. Tady se poznáme jako normální lidé, kteří se dokážou bavit také o jiných věcech,“ uvedl slovácký senátor Ivo Valenta. Slavnosti jsou podle jeho slov hlavně ukázkou folkloru a místních tradičních zvyků.
Ten se během dne neostýchal a předvedl návštěvníkům třeba to, jak se tradiční starou metodou tluče máslo, které mohl každý ochutnat. Na pozvání kolegy senátora Jiřího Voseckého z České Lípy si později vyzkoušel i foukání skla.
„Morava se folkloru věnovala vždycky, dokonce i za totality nebo potom. Před revolucí to byl trošku jiný folklor, bylo to takové řízené. Různé shlukování bylo všeobecně nedovoleno a revoluce to takříkajíc odšpuntovala a lidé se k tomu začali navracet. Na Slovácku jsme se snažili tomu hodně pomoct v rámci nadace, sponzorovali jsme lidem kroje nebo hudební nástroje. I trošku na základě tohoto přispění začali vznikat a objevovat se řemesla výroby pentlí, krojů a lidé měli kam si jít pořídit nové výrobky. Dříve se to dědilo po generace z truhlice do truhlice a nebylo kde brát nebo opravovat,“ připomněl senátor Valenta.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka