Čínská společnost, kultura a čínský náhled na svět je podle Kubery diametrálně odlišný od západního způsobu života. Proto je podle něj důležité si naslouchat, respektovat jeden druhého a snažit se stavět pozitivní příklady vzájemné spolupráce.
„Sedmdesát let po vzniku moderní Číny, které si tu dnes připomínáme, je z pohledu pětitisícileté čínské historie jen velmi kratičká doba. Přesto za tento minimální časový úsek urazila Čína nevídaný kus cesty a prošla ohromnou proměnou,“ řekl Kubera. Stala se podle něj lídrem v mnoha oborech a ekonomickou velmocí. „S velkou ekonomickou mocí a pozicí světové velmoci, kterou dnes Čínská lidová republika ve světě má, ovšem nutně přichází také velká odpovědnost,“ doplnil.
Uvedl také, že česko-čínské vztahy v těchto dnech procházejí těžkostmi, kterých ve svém projevu litoval také prezident Miloš Zeman. Ten reagoval na odložení či zrušení vystoupení tuzemských kulturních souborů v Číně. Důvodem zřejmě byla dřívější vyjádření pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o tom, že z takzvané sesterské smlouvy chce rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Podle hlavy státu je Hřib menší komplikací ve vzájemných vztazích, čínská odpověď ale byla přehnaná.
„Věřím ale, že případné těžkosti dokážeme úspěšně vyřešit ku prospěchu vzájemné spolupráce,“ řekl Kubera. Je podle něj nutné si více naslouchat. Postupně si tak země jedna druhé více porozumí a případná nedorozumění vyřeší, míní předseda horní komory Parlamentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab