Kyjevu hrozí obklíčení, Cherson obklíčen. A další info z bojiště

01.03.2022 8:27 | Zprávy

Britská BBC hlásí, že šestý den bojů na Ukrajině se zatím zdá být větší klid, než v předchozích dnech. Ruští agresoři čekají na posily. Z Institutu válečných studií odhadují, že Kyjev bude obklíčen a možná i dobyt, ale stane se tak za cenu velkých ztrát v řadách okupantů. Obklíčeno je město Cherson na jihu Ukrajiny a tvrdé boje se vedou i o další města. Mezitím začínají obyčejní Rusové zjišťovat, jak moc je mohou bolet západní ekonomické sankce.

Kyjevu hrozí obklíčení, Cherson obklíčen. A další info z bojiště
Foto: Repro YouTube The Sun
Popisek: Záběry z ostřelovaného Kyjeva

Válka na Ukrajině pokračuje šestý den. Do Polska, na Slovensko i do Maďarska míří desítky tisíc uprchlíků - ženy a děti. Muži zůstávají na Ukrajině a statečné vzdorují Putinově agresi. Město Cherson na jihu země je obklíčeno ruskou armádou, ale z obklíčeného města zaznívá, že Cherson je a zůstane ukrajinský.

„Ruská armáda zřizuje kontrolní stanoviště u příjezdových bodů do Chersonu,“ uvedl starosta Igor Kolychajev na facebooku. „Cherson byl a zůstane ukrajinský,“ dodal.

V Chersonu žije něco přes 300 tisíc lidí a město je zatím pod kontrolou Ukrajinců.

Britská BBC upozorňuje, že tvrdé boje se vedou nejen o Cherson, ale např. také ve městě Ochtyrka na severovýchodě země. Ruští agresoři se zaměřili na zdejší vojenský objekt a usmrtili na 7 desítek ukrajinských vojáků. Usmrtili je rakety odpálené ze systému Grad.

Intenzivní ostřelování zažívá také největší město na východě Ukrajiny Charkov. Granáty ruského dělostřelectva tady zabíjejí stále více civilistů.

Ruské rakety a granáty dopadají i na hlavní město Kyjev. Zdejší nemocnice proto raději přesunula dětské onkologické oddělení do suterénu, aby děti s rakovinou neusmrtily Putinovy zbraně.

Analytici z Institutu válečných studií odhadují, že v šestý den války invazní vojska vysílají ke Kyjevu další síly, město pravděpodobně obklíčí a zahájí proti němu masivní útok, ale konečné dobytí města vyjde ruské okupanty hodně draho. A nelze prý vyloučit ani možnost, že neuspějí.

Mezitím začínají obyčejní Rusové pociťovat dopady západních ekonomických sankcí. Ruský rubl vůči dolaru dál oslabuje a jeho prakticky volný pád zřejmě hned tak neskončí. V pondělí vyšel jeden dolar v přepočtu na 113 rublů a jedno euro na 127 rublů.

Lidé v Rusku navíc zjišťují, že jim nefungují platební karty ani další bankovní služby. Poté, co ruská centrální banka zvedla úrokové sazby na 20 procent, někteří Rusové zjišťují, že nezvládnou splácet své hypotéky.

„Když začala operace na Donbasu, šel jsem k bankomatu a vybral si úspory, které jsem měl ve Sberbank v dolarech. Teď je mám doslova pod polštářem," uvedl pro BBC třicetiletý muž z Moskvy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

14:33 Mladí neumějí s počítači. Šokující svědectví ze školy. Výzkum ale hovoří jinak

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a sportovní redaktor Zdeněk Koutský se podělil se svými oba…