„Jsme otřeseni zvěrstvy, která ruské jednotky spáchaly v Mariupolu, Buči, Irpini, Izjumu a jinde. A jsme nesmírně znepokojeni zprávami o takzvaných filtračních táborech, které Rusko provozuje na Ukrajině,“ řekl během projevu na jednání Rady bezpečnosti OSN na Ukrajině ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
„Ruská hrozba je největším rizikem pro globální mír. Dnes se jedná o Ukrajinu, zítra to může být jiná země. V srpnu 1968 to bylo Československo, které bylo okupováno armádou vedenou Sovětským svazem. Tato okupace rozbila pražské jaro. To změnilo mou zemi v okupovanou kolonii,“ dodal šéf české diplomacie.
Původní zdroj ZDE.
Lipavský v projevu vyzval ke zřízení mezinárodního tribunálu ke stíhání ruských válečných zločinů. Podle Lipavského už česká jurisdikce zahájila vyšetřování několika trestných činů na základě zásad univerzální jurisdikce. Ministr Lipavský hovořil rovněž o imperiálních snahách Rusů.
S dlouhým projevem plným odmítnutí odpovědnosti za válečné zločiny na Ukrajině vystoupil na jednání Rady bezpečnosti OSN také ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Obvinil Západ z rusofobního chování a zopakoval, že takzvaná speciální vojenská operace byla nevyhnutelná.
Lavrov nezapomněl zopakovat, že Západ na Ukrajinu pumpuje zbraně ve snaze protáhnout boje a oslabit Rusko. V této souvislosti ministr hovořil o „vojenské mašinerii kolektivního Západu“ a stěžoval si, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je cynik, když tyto moderní zbraně chválí.
Snahy o mezinárodní vyšetřování válečných zločinů označil za propagandu. Rusko podle jeho slov nemá důvěru v Mezinárodní trestní soud: „Od této instituce ani od celé řady dalších mezinárodních institucí nic víc neočekáváme,“ řekl Lavrov.
Po přečtení projevu se Lavrov sebral a ze sálu odešel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.