Schumer přišel se svým návrhem, který by měl „zajistit spravedlnost, lepší veřejné zdraví a zavést odpovědné daně a regulace“. Zatímco mnozí zastánci legalizace a lobbisté marihuanového průmyslu návrh zákona chválí, vědci a špičkoví výzkumníci vyzývají senátory k opatrnému postupu a radí k obezřetnosti, jak píše deník The Wall Street Journal.
Obavy ze škodlivosti protidrogové politiky jsou oprávněné. Válka proti drogám totiž neúměrně postihuje zejména komunity s nízkými příjmy a barevné obyvatelstvo. Proto mnozí volají po dekriminalizaci držení marihuany na nízké úrovni a vymazání předchozích záznamů o zatčení, která s marihuanou souvisela. V takové podobě návrh podporuje i americký prezident Joe Biden.
Legalizace by však mohla přinést také komercializaci marihuany, což by znamenalo legalizaci užívání, držení, výroby a prodeje marihuany a umožnilo by to velkým korporacím inzerovat a propagovat své produkty, a tím pádem profitovat ze závislosti. Ve stejný den, kdy byl zveřejněn senátní návrh zákona, proto zaslala skupina 13 světově uznávaných výzkumníků marihuany Schumerovi dopis, v němž nastínila tři znepokojivé trendy ve státech, které marihuanu legalizovaly.
Zaprvé, státy, které umožňují marihuanovému průmyslu vyrábět a prodávat produkty, zaznamenávají nárůst cukrovinek, olejů pro elektronické cigarety, koncentrátů a dalších forem produktů s extrémně vysokou účinností. Běžně se lze setkat s výrobky, v nichž obsah THC – hlavní psychoaktivní složky marihuany – dosahuje až 90 %. Podíl takto koncentrovaných marihuanových výrobků na trhu rychle roste. Od roku 2015 se mezi coloradskými středoškoláky, kteří v posledních 30 dnech užívali marihuanu, snížil podíl těch, kteří ji kouřili o 15 %, zatímco počet těch, kteří uvedli, že užívají koncentrovanou marihuanu, vzrostl o 138,5 %.
Tyto produkty jsou mezi mládeží stále oblíbenější. V Coloradu se mezi mladými lidmi od roku 2017 zvýšilo pětkrát užívání takzvaných marihuanových dabů, zatímco užívání marihuanových elektronických cigaret se zdvojnásobilo. Užívání vysoce účinného konopí u dospívajících a mladých dospělých je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku závislosti a rozvoje psychózy a schizofrenie. Coloradští zákonodárci proto v červnu jednomyslně schválili revizi původních předpisů týkajících se marihuany, která má zmírnit škodlivost vysoce účinné marihuany.
Ve státech, které tuto drogu komercionalizovaly, se také zvýšil počet případů užívání dalších drog mezi mladými lidmi, počet volání do toxikologických center a počet případů řízení pod vlivem drog. V Massachusetts dále vzrostl po legalizaci počet volání na toxikologické středisko v souvislosti s požitím marihuanových pochutin dětmi o 140 %. A podle údajů Americké automobilové asociace se po legalizaci ve státě Washington zdvojnásobil počet smrtelných dopravních nehod, při nichž byl u řidiče zjištěn pozitivní test na marihuanu.
Největším problémem pak je fakt, že se marihuanový trh obrovským tempem dále rozvíjí, zejména díky aktivitám velkých tabákových firem. Altria, vlastník společnosti Philip Morris, investovala do marihuanového průmyslu více než 2 miliardy dolarů, nemluvě o jejím 35% podílu ve společnosti Juul Labs, která vyrábí elektronické cigarety, jež jsou mezi dospívajícími a mladými dospělými velmi populární. Altria lobbuje za legalizaci marihuany na státní i federální úrovni. Imperial Brands, pátá největší tabáková společnost na světě, a British American Tobacco také usilují o vstup do tohoto odvětví.
Cestou vpřed by tak podle většiny odborníků měla být pouze dekriminalizace držení marihuany, nikoli komercializace tak, jak to učinilo Colorado. Pokud však bude marihuana zcela legalizována, měl by návrh zákona obsahovat alespoň 10–15% omezení síly marihuany, přísné omezení reklamy, zákaz jakékoli formy ochucených nebo dětem určených výrobků a zákaz účasti tabákového průmyslu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.