Martina (38) chtěla své třetí dítě přivést na svět doma. Když se sháněla po porodní asistentce a lékaři, kteří by jí zajistili odbornou péči, narazila. Soud jí dal minulý týden za pravdu. Vydal verdikt, podle kterého musí porodní asistentku v případě nouze zajistit nemocnice. Zajištění lékaře pro následné vyšetření dítěte však soud neřešil. Přitom "obvoďák", ke kterému Martina dochází se svými dvěma staršími potomky, ji odmítl s tím, že pro péči o dítě po porodu mu chybí nejen požadované vybavení, ale i odbornost.
Když odbornost nestačí
"Samotná znalost problematiky a moje odbornost nestačí (002-praktický lékař pro děti a dorost). Péči u porodu poskytuje pediatr a neonatolog (odbornosti 301 a 304). Já na to nemám licenci," odpověděl lékař e-mailem matce svých dětských pacientů. Podle metodického postupu, který vydalo ministerstvo zdravotnictví, se totiž dítě propouští do domácí péče - a tedy i do péče praktického lékaře pro děti a dorost - až 72 hodin po porodu.
"Prý by lékař přišel velmi rád, ale nemůže, protože stanovisko k domácím porodům jejich komory či čeho samého je negativní," postěžovala si Martina deníku idnes.cz. Předsedkyně odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová obhajuje 72hodinový limit argumentem, že v prvních dnech po narození se bedlivě sleduje fungování životních funkcí dítěte a provádí se mu řada vyšetření, z nichž některá jsou i povinná ze zákona. Jediným řešením je možnost podepsání tzv. informovaného souhlasu, kdy by později rodiče nemohli vinit lékaře, pokud by došlo ke komplikacím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh