Ve studiu včerejších Událostí a komentářů se na ČT24 k tématu lékařských přesčasů a dohody, kterou doktoři nakonec uzavřeli s vládou, sešli Milan Kubek a předseda zdravotnického výboru Senátu Roman Kraus.
Ještě před samotným začátkem diskuse byl dán prostřednictvím předtočeného vstupu prostor předsedovi Lékařského odborového klubu Martinu Engelovi a ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi.
Engel předeslal, že dohodu, kterou uzavřela Lékařská komora, odbory a Ministerstvo zdravotnictví, považuje pouze za první krok a zároveň upozornil, že dvě velké nemocnice – v Hradci Králové a v Brně – na dohodu nepřistoupily.
Naproti tomu ministr Válek avizoval, že se nakonec ukázalo, že šlo hlavně o finanční stránku věci.
Ve studiu pak proti sobě obrazně řečeno zasedli předseda zdravotnického výboru Senátu Roman Kraus, který byl přítomný prostřednictvím „telemostu“ a prezident Lékařské komory Martin Kubek.
Ten hned na úvod seznámil diváky s tím, že dohody mezi ministerstvem, lékařskou komorou, odbory a nemocnicemi jsou připraveny a na jejich základě se do nemocnic dostanou i potřebné peníze.
Po úvodních slovech, kdy se oba hosté shodli na tom, že dohoda byla potřebná a byla uzavřena a že přinese, alespoň na nějaký čas, klid do daného resortu, přišla řeč na nemocnice, o kterých mluvil odborář Engel a které odmítají dohodu akceptovat, tedy brněnskou a královehradeckou.
Kubek k tomu podotkl, že je právem každého lékaře po odpracování předepsaného počtu hodin už dále nepracovat, řekl ale i to, že drtivá většina nemocnic zmíněnou dohodu s ministerstvem respektovat bude. Situaci v hradecké nemocnici popsal jako nestandardní s tím, že tam pracuje velké množství vojáků a o situaci v Brně nemá informace.
Moderátor Daniel Takáč se poté přímo zeptal senátora Krause, zda by měla dohoda jako celek padnout, pokud lékaři v Hradci a Brně svoje výpovědi neodvolají.
Ten odpověděl v tom smyslu, že zcela jistě za lékaře, kteří přesčasy nechtějí, nastoupí ti, kteří je akceptovat budou.
Na moderátorův dotaz, zda dohoda, která má být podepsána dnes, nějak mění množství práce lékařů, odpověděl prezident Kubek, že dohoda zaručuje dodržování zákoníku práce a sankce za to, pokud dodržován nebude.
Daniel Takáč reagoval s tím, že lékaři tedy budou pracovat za více peněz méně hodin, a to se promítne na snížení péče o pacienty. S tím ale Kubek nesouhlasil.
„Čím bude práce lékaře dražší, tím si všichni více rozmyslí, aby se s ní plýtvalo,“ odpověděl s tím, že práce mladých lékařů je v tuto chvíli jedna z nejlevnějších a dodal, že se vedení nemocnic teď bude zabývat tím, aby drahý lékař nedělal práci, kterou za nižší mzdu může dělat třeba sekretářka.
Zároveň Kubek deklaroval, že současná dohoda není splněním cíle, se kterým Lékařská komora do stávky vstupovala, tím má být přijetí speciálního zákona o odměňování lékařských pracovníků a zopakoval, že cesta z krize vede přes lepší organizaci práce lékařů.
Naproti tomu senátor Kraus uvedl, že reorganizací práce se dají uspořit jen marginální, tedy nevýznamné prostředky, ale upozornil na nízkou lůžkovou obsazenost u menších nemocnic, která se podle něj pohybuje i kolem 12–15 procent. Tedy na velké množství lékařského personálu, které se leckde věnuje velmi malému množství pacientů.
Narážel i na slova ministra Válka, který slíbil připravit novelu zákoníku práce, která by situaci vyřešila tak, aby nemusel být porušován zákon, jehož porušování či balancování na jeho hraně senátor v nemocničním prostředí připustil.
„Jednoznačně je potřeba dospět do situace, aby se zákoník práce dodržoval a aby byli lékaři méně unavení, než jsou nyní v některých provozech,“ dodal ještě Kraus s tím, že na druhé straně jsou ale provozy, ve kterých se pracuje 1–2 hodiny a pak se odpočívá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml