Libor Rouček má vzkaz pro Kalouska za řeči o „krvavém úroku“. A za jednu věc ocenil Babiše

05.05.2022 20:05 | Komentář

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Jsem přesvědčen o tom, že kdyby vláda mohla, udělá mnohem drastičtější opatření.“ Pandemie a válka v podstatě drží vládu „na uzdě“. I o tom hovoří ve svém dnešním komentáři bývalý místopředseda Evropského parlamentu, někdejší redaktor Hlasu Ameriky Libor Rouček. Komentuje také záměr vlády požádat o odklad embarga na ruskou ropu. „Poukazoval jsem na to od samého počátku. Všichni se na mě vrhli, že jsem Putinův agent nebo chci pomáhat Putinovi. Teď s tím přijde sama Fialova vláda. Jistě, že je to správný postup,“ říká.

Libor Rouček má vzkaz pro Kalouska za řeči o „krvavém úroku“. A za jednu věc ocenil Babiše
Foto: Daniela Černá
Popisek: Kniha Můj a náš příběh Libora Roučka

Příspěvek 5000 korun na dítě pro domácnosti s příjmem do milionu korun ročně vzbudil velkou pozornost. „Děti pomoc potřebují. Senioři mají valorizovány důchody, u mladých rodin je každá pomoc vítána. Jen mi vše přijde chaotické a nepřipravené. Budí to dojem, že se vládě moc dávat nechce a oddaluje přidělení o měsíce nebo neví, jak pomoc zprostředkovat,“ komentuje bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. Kabinet přitom mnohokrát zmínil, že není v rozpočtu prostor pro plošnou pomoc. Nesrovnalosti se objevily také v prezentaci, zda podmínkou je čistý nebo hrubý příjem do milionu a které rodiny na něj dosáhnou. „Na venek opatření působí tak, že když je válka, přijdou uprchlíci, hned je možná rychlá pomoc. Když potřebují pomoct rodiny s dětmi a máme inflaci kolem třinácti procent, není stát schopen rychle pomoci,“ varuje Rouček.  

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 upozornil, že jde o rozhazování na úkor budoucnosti. „Kdybychom to těm dětem dokázali dát ze svého, tak bych zatleskal. My to ale budeme financovat z dluhu, který ty samé děti budou muset splácet i s krvavým úrokem,“ ozval se mezi prvními. „S touhle falešnou podporou rodin se nikdy nesmířím,“ dodal.

„Výroky pana Kalouska jsou bezohledný cynismus člověka, který nezná situaci rodin, které nemají na zaplacení účtů, nemají na to, aby dětem zaplatily tábor nebo kroužky. Pan Kalousek a celá vláda nikdy nepřijde s myšlenkou, jak rozpočtu pomoci, jak zvýšit příjmy,“ zdůrazňuje znovu doktor Rouček. „Sněmovna diskutuje o zrušení EET, kterým opět vznikne díra deset nebo dvanáct miliard v rozpočtu. Jestli něco Andrej Babiš dobře a správně udělal, tak právě EET. Vzpomeňme si, jak se vesele švindlovalo? Kuchaři, číšníci se platili bokem. Ano, byla řada poctivých restauratérů, ale ti nepoctiví jim jméno kazili. Význam EET mělo a přibyly peníze do státního rozpočtu. Máme elektronické bankovnictví a za pár let už přestane mít EET význam,“ dodává.

Banky mají vyšší zisky než loni. A co solidární daň?

Rouček upozorňuje, že byly zveřejněny hospodářské výsledky bank za první čtvrtletí. „Banky mají zisky o sedmdesát až sto dvacet procent vyšší než za stejné období loňského roku. Když byla finanční krize, žádaly o pomoc. Stát banky zachraňoval. Teď banky na krizi vydělávají. Nevidím sebemenší důvod, proč by jim nemohla být vyměřená na rok na dva solidární daň? Dělají to jiné země, proč ne my?“ uvedl. A znovu připomíná myšlenku progresivní daně a zvýšení podnikové daně. „Ať hledají příjmy do státního rozpočtu a pak nemusí vznášet výroky o tom, jak něco budou krvavě splácet děti nebo vnuci,“ dodává.    

Typická politika českých pravicových vlád

Mezi tím ceny stále rostou, zemědělci vzkazují, že na podzim budou ceny potravin dvojnásobné. Zaznívají už i názory, že kabinet v podstatě předpokládá, že klid na domácí frontě udrží represí. „Nevidím v tom represi. Jen typickou politiku českých pravicových vlád. Neříkám evropských. CDU-CSU v Německu nebo rakouští lidovci se chovají naprosto jinak. Typická politika českých pravicových vlád je u nás zakořeněná od devadesátých let. Volný trh bez přívlastků a každý ať se postará sám o sebe. Pravicové vlády to zkoušely v minulosti, vzpomeňme si na ministra Drábka nebo na snahy zavádět školné nebo platby u lékařů. Filozofie zůstala stejná, jen politická realita a současná krize způsobená pandemií koronaviru a válkou na Ukrajině drží pravicovou vládu tak trochu na uzdě. Jsem přesvědčen o tom, že kdyby vláda mohla, udělá mnohem drastičtější opatření,“ předpokládá Rouček. 

Zákaz dovozu ruské ropy do konce roku. „Reálné“

Rusko přestalo dodávat Polsku a Bulharsku plyn, protože státy odmítly platit v rublech. Připomenout můžeme, že 7. dubna Evropský parlament odsouhlasil rezoluci vyzývající k absolutnímu zákazu dovozu fosilních paliv z Ruska. Kromě plynu, ropy či uhlí rezoluce vyzývá také k co nejrychlejšímu zastavení importu jaderného paliva. Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie.

„Budeme žádat o dvou- nebo tříletý odklad. Rozhodnutí postupně snížit a odstranit závislost na dovozu energetických surovin z Ruska je naprosto správné. Rusové bohužel demonstrovali, že jsou naprosto nedůvěryhodní. Evropská unie a západní země se rozhodly závislost ukončit. Nelze to udělat ze dne na den. Když začneme jaderným palivem do atomových elektráren, ano, to lze udělat téměř okamžitě. Máme zásoby na dva nebo tři roky a pak budeme brát z Francie nebo ze Spojených států. Není problém ani v uhlí, protože jsou alternativy,“ analyzuje Rouček. I závislost na ruské ropě se postupně snižuje. Německo ji snížilo v poslední době o dvě procenta. „Poláci docílí toho, že do konce roku závislost na ruské ropě bude snížená na nulu,“ podotýká.

Návrh Evropské komise úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie považuje za reálný. „V této oblasti je to do konce roku možné. Ale budou státy, jako Maďarsko nebo Slovensko, možná i Česká republika, které budou žádat o výjimky. Je to realistický přístup. Pomůžeme Ukrajině a je nutné, abychom nepoškodili vlastní hospodářství. Postup je správný,“ komentuje. „Poukazoval jsem na to od samého počátku. Všichni se na mě vrhli, že jsem Putinův agent nebo chci pomáhat Putinovi. Teď s tím přijde sama Fialova vláda. Jistěže je to správný postup. Nechceme, abychom nemohli jezdit autem nebo stál litr benzínu sedmdesát korun,“ podotýká.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …