„Obecně se dá říci, což tvrdí jak vláda, tak energetičtí odborníci i hlavní producenti elektřiny nebo představitelé teplárenského sdružení, že veřejnost se nemusí obávat nedostatku energií. Energií bude dost, ale druhá věc je cena. Ceny budou mnohem vyšší, než na jaké jsme byli zvyklí,“ uvedl k současné situaci na trhu plném výkyvů bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček.
„Že některé nemocnice nebo školy či města a obce nemají nasmlouvané ceny, je jasné. Ale do konce roku nám zbývají tři měsíce. Nikdo nezůstane v zimě bez elektřiny,“ dodal.
Ostrá debata se vede kolem cenového stropu na plyn dovážený z Ruska.
„V Evropské unii máme 27 států a v podstatě existují tři druhy návrhů. Někdo říká nezastropovat vůbec, další zastropovat jen ruský plyn. Já jsem teď v Belgii a Belgie zrovna včera přišla s návrhem zastropovat veškerý plyn, nejen dovoz z Ruska. Uvidíme, k jakému rozhodnutí dospějí ministři zodpovědní za energetiku zemí EU,“ popsal Rouček. „Jsou obavy, že když se ceny zastropují, Rusko přeruší dodávky plynu úplně, což koneckonců Gazprom dělá. Nord Streamem neproudí ani kapka už několik dnů. Otázkou je, jestli ještě něco proudit bude,“ dodal.
Česká vláda svolala na příští týden mimořádnou schůzi, na které chce prosadit zastropování cen energií a daň z mimořádných zisků.
„Budou už známy výsledky jednání ministrů pro energetiku zemí EU. Podle toho se vláda zařídí. Pokud bude vhodné celoevropské řešení, přijme celoevropské řešení. Pokud nám nebude vyhovovat, pak by – jak už ministři naznačili – vláda mohla přijmout některé kroky na národní úrovni,“ uvedl Rouček.
„Mnohem dříve už měla vláda udělat mimořádné zdanění zisku. Problém tu je od dubna a května. Tyto peníze už mohly přispívat do státního rozpočtu. Do budoucna se vláda musí dívat i na udržitelnost našeho neustále narůstajícího dluhu. Ekonomická situace dobrá není. Musíme očekávat, že i v příštím roce bude ekonomika v mínusu, a roste deficit zahraničního obchodu a platební bilance na běžném účtu. To všechno vyvolává tlaky na českou měnu, která je udržována v pásmu 24,50 Kč k euru už jen intervencemi ČNB,“ dodal.
Vláda podle Roučka trochu zaspala. „Nedívat se jen na výdaje, ale i na příjmy. Zavést daň z mimořádných zisků nebo sektorovou daň. Vůbec se nemluví o progresivní dani,“ upozorňuje.
V Belgii životnost atomových elektráren o pět let prodlouží
O zajištění energetických zdrojů se vede bouřlivá diskuse i v Německu. Dvě ze tří posledních německých jaderných elektráren se vláda rozhodla ponechat do jara v záloze, místo toho, aby je všechny nechala v provozu.
„Osobně si myslím, že to v Německu nebyl dobrý nápad. Dobrý nápad měli v Belgii. Rozhodli, že životnost atomových elektráren o pět let prodlouží. V Německu je bohužel debata obrovská. Ministr hospodářství Habeck je kritizován ze všech stran,“ popisuje Rouček. „Výsledek je, že nikdo neví, co bude po prvním lednu. Musí padnout rozhodnutí, že buď dál atomové elektrárny pojenou – nebo se vypnou. Když se podíváme na celkovou strukturu výroby elektřiny, polovinu vyrábí z obnovitelných zdrojů, ale pořád nějakých 7 % bere z atomu a 7 % elektřiny pochází z plynu. Pokud by vypadly dodávky z Ruska úplně, pak bude chybět několik procent plynu,“ připomněl.
Místo toho, aby Němci ponechali atomové elektrárny v provozu alespoň ještě rok, výsledek je nejistota a stoupá cena elektřiny. „Ekonomiky jsou provázané a i toto rozhodnutí má na nás dopad. Ministr Habeck by měl trochu potlačit svou zelenou ideologii a minimálně pokud jsou reaktory bezpečné, nechat je běžet. Jinak na to doplatí německý průmysl, německý spotřebitel i spotřebitel český,“ říká Rouček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá