Pietní vzpomínka se uskuteční u jejího symbolického hrobu s nápisem „popravena a nepohřbena“ a zúčastní se jí politici, členové diplomatického sboru a osobnosti veřejného života.
Další akce k připomenutí tragické smrti Horákové budou ve čtvrtek, v den její popravy. Například platforma Bez komunistu.cz naplánovala na tento den na pražskou Kampu shromáždění a happening Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu, při kterém u Vltavy vzplanou symbolická světla. Přidat se mají lidé i na dalších místech ve světě, například ve Washingtonu. Pardubická Galerie Fons pak vystaví fotografie z filmu Milada, který v roce 2017 natočil o političce režisér a scenárista David Mrnka.
Horáková byla jediná žena, kterou komunisté popravili pro její názory při politických procesech v 50. letech. Právničku a národněsocialistickou poslankyni oběsili za špionáž a velezradu na základě rozsudku ve vykonstruovaném procesu. Spolu s dalšími 12 souzenými údajně tvořili špionské centrum. Horáková se kvůli své neústupnosti při soudním jednání stala symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany. Výročí její popravy se od roku 2004 připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp