Ekonomická krize, která nás postihla, zastavila růst životní úrovně. Vývoj spotřeby podle Marka ovlivňují dvě základní věci: peněženka a hlava. Peněženku plní mzda za práci nebo příjmy z podnikání. Není překvapivé, že vývoj spotřebních vydání jde ruku v ruce s vývojem mezd a (ne)zaměstnanosti. Jinak si může dovolit utrácet zaměstnaný člověk a jinak člověk žijící z dávek v nezaměstnanosti.
A tady přichází do hry další faktor, hlava. Každý jedinec, každá domácnost musí před většími výdaji zvážit svou ekonomickou situaci a zhodnotit možné varianty dalšího vývoje. A zde se také otevírá prostor pro onu pověstnou blbou náladu, píše ekonom.
Češi jsou opatrní
Podle Marka "blbá nálada" skutečně existuje a Češi se prý jen rozhodují, zda mít blbou náladu, nebo ještě blbější. Ale možná díky tomu jsou české domácnosti málo zadlužené, jsou totiž opatrné. Menší dluhy v relaci k příjmům než my mají prý jen domácnosti v Litvě, na Slovensku a ve Slovinsku.
Nic ale podle analytika Patria Finance netrvá věčně. Ani recese. Dokonce prý i indikátor spotřebitelské důvěry je znatelně výše, než byl loni. A zvýšení obratu v maloobchodním prodeji v dubnu a květnu zase naznačilo, že by se mohlo blýskat na lepší časy také v domácí poptávce, ačkoli výsledky krátce zhoršily červnové povodně.
"Letos se životní úroveň měřená spotřebou domácností patrně ještě nezlepší, od příštího roku by však mohla začít opět stoupat," uzavírá optimisticky David Marek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr