Lidé tu musejí vyžít i se 14 tisíci, udeřil Veleba v předvolební debatě ČT

19.09.2016 21:57 | Zprávy

Vysočina je krásný kraj s celou řadou problémů. V předvolební debatě České televize se na tom shodli krajští lídři. Senátor Jan Veleba (SPO) konstatoval, že živitelé od rodin mají v tomto kraji i platy ve výši 14 tisíc, z čehož se těžko žije. Kraj bohužel také vymírá. Lidovecký lídr Jaromír Kalina vyzval občany, aby se více milovali.

Lidé tu musejí vyžít i se 14 tisíci, udeřil Veleba v předvolební debatě ČT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda SPO Jan Veleba

Před kamerami České televize se v pondělí utkali politici, kteří se v nadcházejících volbách chtějí ucházet o hlasy voličů v kraji Vysočina. Tváří v tvář proti sobě stanuli dosavadní hejtman za ČSSD Jiří Běhounek, předseda SPO Jan Veleba, jenž spojil své síly s SPD Tomia Okamury, a Zdeněk Geist z ODS. Kromě nich ve studiu nechyběli komunista Milan Plodík, lídr hnutí ANO Jan Pavlík, lidovec Jaromír Kalina, společný lídr TOP 09 a zelených Libor Honzárek, kandidát Starostů a nezávislých a SNK-ED Lukáš Vlček a nakonec Zdeněk Kopecký z uskupení Změna pro Vysočinu.

Geist z ODS: Neslibujte lidem dopravu zdarma, není zdarma!

V úvodu se lídři shodli, že je třeba zlepšit dopravní situaci v kraji, protože dopravní obslužnost voličům nevyhovuje. Lukáš Vlček byl toho názoru, že dopravní infrastrukturu je třeba podporovat z evropských peněz. Pavlík z hnutí ANO obvinil současné vedení kraje, že vynakládá velké peníze na autobusovou dopravu v kraji, ale to, co platí, moc neřídí. Občanský demokrat Geist všem kolegům připomněl, že doprava rozhodně není zdarma a slibovat před volbami dopravu zdarma není rozumné. „Nakládejme s veřejnými prostředky rozumně,“ apeloval na své oponenty lídr ODS. Z úst Běhounka posléze zaznělo, že Jihlava bohužel není přirozeným centrem kraje a chybějí tepny, které by sem vedly.

Veleba v souvislosti s dopravou zmínil zákon o vyvlastňování pozemků. „Zákony o vyvlastňování jsou příliš benevolentní. Samozřejmě že soukromé vlastnictví je důležité, ale musíme mít na zřeteli i obecný zájem,“ zaznělo z úst senátora. Ve vysílání také konstatoval, že je třeba rozvíjet zemědělství v kraji. „Největším bohatstvím Vysočiny jsou půda, voda a lesy,“ zaznělo z úst člena horní parlamentní komory, který by se mohl stát i hejtmanem.

Kraj Vysočina se potýká také s mohutným odlivem obyvatel, a to především těch mladších. Občané odcházejí za vzděláním a za prací. Lidovec Kalina žádal občany, aby se více milovali a aby se rodilo více dětí. „Já sám mám čtyři děti, moji kolegové jich mají pět až šest. Teď je na dalších lidech, aby se přidali,“ usmál se. V průběhu pořadu si však lidovecký lídr také posteskl, že kraj dělá tajnosti s řešením dopravní situace, což je špatně. Běhounek tento povzdech okamžitě odmítl. Oponoval, že různé politické strany mají své zástupce v dopravní komisi kraje. V tu chvíli si ovšem vzal slovo pan Kopecký a podotkl, že v minulosti byl sám členem této dopravní komise, než byl odvolán, a musí panu Kalinovi dát za pravdu. Kraj prý opravdu dělá s dopravními plány tajnosti.

Kraj zanedbává školství a živitelé rodin tu mají plat 14 tisíc

Ve druhé polovině debaty došlo i na téma školství. Tady si nebral servítky Pavlík z Babišova hnutí. „My cítíme, že školství je nastaveno v kraji špatně, protože neodpovídá potřebám podnikatelů v kraji. Místo toho, aby se absolventi škol dostávali do firem, tak se dostávají na úřady práce,“ zlobil se. „Školství je v podstatě jen o byznysu,“ konstatoval také na kameru. Měl na mysli skutečnost, že školy dostávají peníze na hlavu, takže stojí o to, aby měly co nejvíce studentů. To podle Pavlíka vede k tomu, že studenti nejsou přijímáni podle svých schopností, ale pro peníze.

V tu chvíli se ke slovu opět dostal Veleba a vrátil se k tématu zemědělství. Stát i kraj by se měly snažit, aby se lidé vraceli k práci v tomto odvětví. Bude ho třeba podpořit i platově. „Když přijdu někam do hospůdky, tak tam slyším, že oni mají plat třeba 14 tisíc. A to nemám nikde vyčtené, to slyším od lidí,“ upozornil Veleba s tím, že se to musí změnit.

Libor Honzárek za TOP 09 a zelené konstatoval, že je připraven podpořit mladé začínající podnikatele dotacemi, pokud zůstanou v regionu. „My vnímáme tu situaci mladých lidí na Vysočině i mladých podnikatelů jako velmi tristní,“ konstatoval. Jako krajský lídr by to rád změnil např. podporou bydlení pro nové zaměstnance. Geist z ODS kontroval, že to není nejlepší cesta. Dotace pokřivují trh. Podstatně lepší by bylo, kdyby se na celostátní úrovni podařilo zjednodušit podmínky pro všechny začínající podnikatele. S touto prosbou se obrátil na senátora Velebu.

Politici se nevyhnuli ani skutečnosti, že tradiční firmu Ždas na Vysočině koupili Číňané. Většině lídrů se tato koupě líbila – určité pochybnosti vyslovil jen lidovec Kalina. Proč? Evropské peníze nám podle jeho názoru mohou pomoci více, protože u čínských peněz není jisté, co po nás bude požadováno na oplátku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdo mu to psal? Automat na podpisy.“ Po projevu Pavla se mimo Hrad strhl křik

17:44 „Kdo mu to psal? Automat na podpisy.“ Po projevu Pavla se mimo Hrad strhl křik

„Nemyslíte, že Pavlovi psali projev ti stejní jako Fialovi?“ ptá se v reakci na prezidentův novoročn…