Vedení Brna schválilo přípravu projektu za deset milionů korun už v lednu. Skoro šest milionů chce město získat z dotací, čtyři miliony dá partner projektu, společnost SocioFactor, která bude zodpovídat za vzdělávací a odborné aktivity. Pracovníci budou asistovat zaměstnancům samosprávy a dalších veřejných institucí, jako jsou zdravotnická, sociální nebo školská zařízení, ve styku s cizinci. Budou také vykonávat terénní práce v cizineckých komunitách, informovat cizince o životě a pravidlech české společnosti a spolupracovat s policií, úřady a neziskovými organizacemi.
K zastupitelům promluvil zastupitel Jihomoravského kraje Jan Hrnčíř (SPD-SPO). „Projekt oprávněně budí obavy lidí a je s podivem, že pro vás není varováním situace v západní Evropě,“ řekl Hrnčíř. Chtěl tak poukázat na problémy západních zemí s migranty a na teroristické útoky a vyzval ke zrušení projektu.
Podle protestujících by měl úřad k práci s cizinci vyškolit své zaměstnance a nepoužívat k tomu speciální tým zaškolený agenturou. „Vedení lidí s koordinátorem za zády a různé zaškolování agenturou rozhodně nepřinese kladné výsledky stanoveného cíle. Je jich totiž těžké dosáhnout i s kvalifikovaným, studovaným a dávno integrovaným cizineckým personálem. Pokud pracovník úřadu neví, jak jednat s cizincem, je to chyba úřadu,“ stojí v prohlášení hnutí Slušní lidé.
Podle statistických dat ministerstva vnitra žilo ke konci roku 2016 na území Brna na základě povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu přes 1000 lidí z arabsky mluvících zemí, skoro 9500 rusky mluvících lidí včetně Ukrajinců, téměř 3000 Vietnamců a tisícovka lidí z Rumunska a Moldavska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp