Lidé za covidu přestali věřit očkování. A teď vidíme důsledky. Profesor Beran varuje

26.02.2024 20:29 | Komentář

Závažnější průběhy chřipky se opakují vždy, když se objeví větší změna chřipkového viru, kterou populace rizikových osob neprodělala nebo proti ní nebyla očkována. Přesto si epidemiolog Jiří Beran nemyslí, že by chřipková epidemie letos udeřila tvrdě. Vnímá ovšem nižší zájem o vakcíny proti chřipce. „Negativní zkušenost s očkováním proti covidu-19 se určitě promítla do snížené proočkovanosti proti chřipce. Negativní zkušeností myslím především proklamace našich i světových autorit, že po očkování nikdo neonemocní a nemůže nikoho nakazit,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Jiří Beran.

Lidé za covidu přestali věřit očkování. A teď vidíme důsledky. Profesor Beran varuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Jiří Beran na semináři Vakcinace proti onemocnění COVID-19 - současný pohled

„Chřipka je v ČR dominantní, dosáhla úrovně epidemie,“ hlásila 29. ledna tisková zpráva Státního zdravotního ústavu. „Chřipka udeřila. Epidemie potrvá další týdny, porostou počty lidí v nemocnicích,“ varoval 31. ledna titulek Hospodářských novin. „Chřipka kosí Česko a bude hůř. Jak ji podle příznaků odlišit od jiných nemocí a kdy epidemie dosáhne vrcholu?“ ptaly se 2. února Lidovky.cz. „Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak rozeznat příznaky od covidu?“ reagovala o den později CNN Prima NEWS. „Epidemie chřipky sílí. To nejhorší teprve přijde, varují jihomoravští lékaři,“ uvedlo 8. února iDnes. „Chřipka udeřila silně. ‚Takové případy jsme loni neměli‘, zní z nemocnic,“ objevilo se na Seznam Zprávách.

To je jen několik titulků z médií během ledna a února, pod nimiž se často objevovaly informace o tom, že chřipková sezóna udeřila velmi tvrdě a že těžký průběh chřipky zasáhl některé pacienty natolik, že potřebovali speciální péči, dokonce i připojení na plicní ventilaci nebo také mimotělní podporu.

„Já si nemyslím, že by chřipková epidemie udeřila tvrdě. V listopadu a prosinci přibývalo onemocnění covid-19, po novém roce pak chřipka, která nyní klesá. U obou výskytů se objevovalo v menší míře onemocnění RS virem. Velmi hezky popisuje situaci jak v České republice, tak i v Evropě paní doktorka Jiřincová ze SZÚ. Domnívám se, že výskyt v letošním roce není až tak abnormálně vysoký, spíše se mu věnuje větší pozornost ze strany médií,“ říká pro ParlamentníListy.cz profesor Jiří Beran.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…