Lidi se hlídají navzájem. Žaloudík rozsekl dnešek, bez milosti

06.04.2022 12:48 | Rozhovor

Hostem Jany Bobošíkové v pořadu Aby bylo jasno byl senátor Jan Žaloudík, který se nedávno vrátil z mise OBSE v Srbsku. Schvalování humanitárního bombardování prý Srbové Čechům moc nevyčítají. Pokud jde o vítězství Viktora Orbána, ten prý na Západě pozlobil tím, že s Putinem jednal sám, místo toho, aby počkal „až to za něho domluví z Evropy“, ale tím vyhrál volby. Ohledně Česka pak profesor vládě mnoho nevytýká. Ale nelíbí se mu stav v médiích. „Doba je taková, že říkají, že my sice můžeme volit svobodně, ale nejsme dostatečně chytří na to, abychom dokázali něco vyhodnotit. Nám to někdo musí vyhodnotit,“ posteskl si.

Lidi se hlídají navzájem. Žaloudík rozsekl dnešek, bez milosti
Foto: Repro Youtube
Popisek: Senátor za ČSSD, Jan Žaloudík

Senátor Žaloudík byl pozorovatelem OBSE v Srbsku při nedávných volbách, které potvrdily další mandát pro prezidenta Vučiče. Poznamenal, že volby proběhly pod heslem „Stabilita a mír“ a po technické stránce byly volby uspořádány velice hezky, jak jsou v OBSE koneckonců zvyklí.

Pokud jde o to, jaké jsou vztahy Česka a Srbska po omluvě za schvalování „humanitárního bombardování“, prý se o něm někdy hovoří, ale ze srbské strany s nadhledem a pochopením, až smutným úsměvem. „On už Švejk s paní Millerovou táhli na Bělehrad na vozíku, takže už tradici tažení na Bělehrad máme,“ prohodil a dodal, že schvalování bombardování bylo hloupé a nešťastné, ale Srbové to dle Žaloudíka vnímají tak, že v roce 1999 se jednalo od Čechů o „drobnou nestatečnost“, která vztahy mezi zeměmi nekazí. Mimo jiné navštívil i monument zasvěcený památce devadesáti dětí, které při bombardování zahynuly.

Co se týče Maďarska, kde zvítězil Viktor Orbán s programem značně odlišným od postoje české vlády, profesor konstatoval, že se Maďaři udrželi tisíc let a vždy si vedli svou vlastní politiku. „Asi vědí, proč to dělají, drží si jazyk, kterému nerozumíme, ale angličtina to srovná,“ podotkl. Pokud jde o návrhy na rozpuštění V4, poznamenal, že to je uskupení, které na Západě dráždí už nějakou dobu, ale prý není ani co rozbíjet, když by rozbití znamenalo v podstatě jen to, že by se ministři a hlavy státu dále nescházeli.

Pro rozpuštění důvod nevidí. Orbán podle něho pozlobil tím, že se s Putinem domluvil na plynu a „zvláštním uspořádání“ sám a nepočkal „až to za něho domluví z Evropy“. Což mu dle Žaloudíka i analytiků přidalo ve volbách, protože zajistil jistoty, opět podle hesla „Stabilita a mír“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …