Lipavský. Hrdina? Určitě ne. Spíš zrádce. Žantovský si vzal ministra na paškál

05.10.2024 7:55 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH K vnitropolitické události tohoto týdne, vyhazovu Pirátské strany z vlády, se nejvýstižněji vyjádřil komentátor Thomas Kulidakis. Podle něj bude od nynějška synonymem pro naprostou neloajálnost a zradu Jan Lipavský, protože bez Pirátů by byl absolutní nula. „Ale koaliční partneři z něj udělali velkého hrdinu zahraniční politiky, kterým nikdy nebyl. A jak ho tak pozoruji a poslouchám, ani nikdy nebude. Je jenom poslušným odezíračem ze rtů svých loutkovodičů, ať už sídlí v Bruselu nebo ve Washingtonu,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Lipavský. Hrdina? Určitě ne. Spíš zrádce. Žantovský si vzal ministra na paškál
Foto: Screen CNN Prima NEWS
Popisek: Jan Lipavský v Partii

Minulý Týden v médiích jsme zahájili upozorněním na 80. narozeniny Miloše Zemana, které oslavil právě tu sobotu v hotelu Štekl v Hluboké nad Vltavou. „A teď bych se rád ohlédl za tím, jak oslava probíhala a o co tam šlo, protože naše mainstreamová média, jak už je u nich tradicí, konstruovala konspirační teorie, vymýšlela si, že se tam sešla budoucí nová vláda České republiky, a to jen proto, že tam kromě pana senátora Jirsy, což je zároveň starosta Hluboké, nebyl jediný zástupce vládních stran. Tak bych rád ty věci dal trošku do pořádku. Zaprvé toto byla soukromá oslava, kam si Miloš Zeman zval přátele a lidi blízké. Jediná oficiální část byla v úvodu večeře s prezidenty a zástupci blízkých zemí,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Hostem byl slovenský premiér Fico, prezident Pellegrini, srbský prezident Vučič, maďarský premiér Orbán, nechyběl ani náš předchozí prezident Václav Klaus. „Byl tam také – to považuji za velmi významné – polský prezident Andrzej Duda. Takže to zastoupení bylo hodně reprezentativní, jak na úvod večírku upozornil Miloš Zeman. U večeře se mělo hovořit a patrně i hovořilo zejména o perspektivách Visegrádské čtyřky. Vzpomeňme, že na počátku vzniku této středoevropské iniciativy byl Václav Havel. Ale pak se to jeho ideovým souputníkům přestalo hodit do krámu, že by mohla vzniknout poměrně silná enkláva států, co mají podobnou zkušenost s komunismem a podobné zájmy do budoucna, ekonomické i jiné, a že by i v Evropské unii mohli těm silným hráčům, jako je Německo nebo Francie, leccos zablokovat,“ poukazuje mediální analytik.

Nikdo nikoho nepronásledoval s dotěrnými otázkami

Proto začala být Visegrádská čtyřka eliminována z veřejného prostoru, přestalo se o ní mluvit nebo začala být označována za zbytečnou a přežilou. „V očích lidí, kteří se zúčastnili toho rokování, tomu tak zcela jistě není. Jen doufám, že to najde nějakého praktického naplnění zejména ve vztahu k EU. Na večírku byli rozmanití lidé, možná i tací, kteří by se při jiné příležitosti nesetkali. Třeba bývalý předseda komunistů Vojtěch Filip a stávající předsedkyně Kateřina Konečná, která ho ve funkci vystřídala. Byli tam zástupci ANO, pan Babiš, pan Faltýnek, pan Vondráček a další. Byl tam také zástupce SPD Radim Fiala. Trochu jsem byl překvapen, že nedorazil Tomio Okamura, ale nechci stavět žádné konspirační konstrukce. Ovšem přítomnost Radima Fialy byla jasným důkazem toho, že tato strana patří k Zemanovým ideově a asi i lidsky blízkým,“ podotýká Petr Žantovský s tím, že u bývalého prezidenta hraje lidská stránka velkou roli.

To bylo vidět i na skutečnosti, že mezi hosty byli bývalí ministři různých vlád, Marie Benešová, Miroslav Grégr, Jaromír Schling. „Celkem tam bylo kolem dvou stovek hostů. Myslím, že ten počet byl právě tak akorát. Na večírku mě mimo jiné zaujaly dvě věci. Jednak skutečnost, že tam neměli přístup novináři a že tam nikdo nikoho nepronásledoval s kamerami, fotoaparáty a dotěrnými otázkami a neotravoval tu atmosféru. A jednak to, že odpadla tradice dlouhých front gratulantů. Vybavuji si snad nejdelší frontu, co jsem kdy při podobné příležitosti viděl, a to bylo na padesátinách Pavla Béma ve Žlutých lázních, kdy byla fronta dlouhá skoro kilometr. A stáli jsme ji všichni asi hodinu. To bylo fakt dost šílené,“ vzpomíná mediální odborník.

Státnické gesto exprezidenta vůči všem hostům

Ovšem tyhle úkazy se na podobných jubilejních akcích objevují pravidelně. „Miloš Zeman to pojal úplně jinak. Řekl, abychom zůstali na svých místech, že ke každému z nás dojede na vozíku. Postupně tak každému podal ruku a poděkoval za to, že přijal jeho pozvání. Bylo to obrovsky státnické gesto. Najednou tady byl člověk, kterého mnoho lidí zná jenom z televize nebo nějakých mediálních výstupů, který v tom krytém stanu, v němž se to odehrávalo, se takhle ke každému dostaví a pozdraví se s ním. Byla to opravdu velice příjemná komorní záležitost. Zažil jsem podobných večírků v české politice kvanta, obvykle velmi příjemné večírky pořádal Václav Klaus, ale řekl bych, že v tomto okamžiku ho Miloš Zeman trumfnul. A těžko někdo vymyslí lepší přístup ke svým hostům. Bylo to moc hezké a jsem moc rád, že jsem u toho mohl být,“ přiznává Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co ten bambula zničí,to se bude , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseIvan Sova , 05.10.2024 13:46:47
dlouho dávat do normálu

|  13 |  0

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…