Skupinka amerických důchodců, z nichž někteří byli významnými historiky, pobývala v Evropě a doprovázel je právě Gary Powers. Na programu měli mimo jiné návštěvu Slovenska, Maďarska a Rakouska, vždy u památníků nebo zařízení nějak spojených s druhou světovou válkou a následnou studenou válkou.
Návštěva téměř tradiční
Navštívili ale i obě zařízení Muzea Železné Opony - bývalý depot sovětských jaderných zbraní a poté muzeum u hranic s Bavorskem. Na programu měli ještě prohlídku pražského Muzea komunismu.
Návštěvy Powerse juniora jsou u nás poměrně tradiční. Spojuje jej s ředitelem muzea Václavem Vítovcem mnohaleté přátelství. O případu sestřelení výzvědného letounu s Garyho otcem jsme v ParlamentníchListech.cz několikrát psali. Dne 1. května 1960 bylo jeho průzkumné letadlo sestřeleno nedaleko Sverdlovska na Urale. V sovětských táborech měl strávit deset let, ale nakonec byl na německém takzvaném mostě špionů vyměněn za sovětského rozvědčíka Abela.
Top secret, aneb vědět víc než vše
Nyní se zúčastnil zájezdu jako vzácný a odborný host. Při prohlídce muzea několikrát zopakoval, že si jeho otec nemohl stěžovat na zacházení od sovětských vyšetřovatelů. „Byla to pro ně prestižní věc, aby jej měli v naprostém pořádku,“ hodnotil syn Gary. „Bylo by nepřijatelné, aby s ním nějak špatně zacházeli. Na pobyt si tedy nemohl stěžovat.“ A jak to bylo s CIA? Ta prý věděla hned, co se událo a měla snímky ze všech úhlů konfliktu, tedy sestřelení. „Oficiálně se pro veřejnost pustilo vždy jen něco, a hlavně se dlouho mlčelo,“ konstatoval Gary.
Powers junior velmi ocenil přínos Muzea Železné Opony pro současné porozumění mezi státy a národy a jako výchovný moment, kam by měly směřovat školy nejen z Čech, ale i ze zahraničí. „Vždy tady musím obdivovat Václava Vítovce, který vybudoval opravdu mimořádný přínos pro informování o studené válce.“ Něco takového v České republice není. Kousek plochy ostře hlídané hranice s Rakouskem se podle Vítovce u nás bohužel zachoval jen na jižní Moravě. Jak to vypadalo na tehdejší celnici a hraničním přechodu, je dnes pro většinu mladých a teenagerů téměř neznámá věc.
Šéf muzea Václav Vítovec s Američany. (FOTO: Václav Fiala)
Peníze na Ukrajinu budou v USA chybět
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala