Je možné reálně sledovat, že novým hnutím se daří získávat hlasy voličů, pomáhá k tomu i skutečnost, že dosavadní vládnoucí aktéři na tyto změny nedokážou pružně reagovat. I přesto, že se situace v každé zemi o něco málo liší, to, co v západním prostoru rezonuje, je jasné: „Chceme změnu a zbourat dosavadní establishmentové elity,“ přesně to zaznívá od nesystémových stran a jejich podporovatelů, říká Zámec.
Doposud probíhal vznik politických stran tak, že byl úzce spojen s tvarováním ideologií, které každou politickou stranu unifikují, připomněl Zámec. Dříve lidé hledali lidi s podobným přesvědčením a světonázorem za cílem vytvořit určitý politický program, se kterým později vystupovali ve veřejném prostoru, a hlavně, což je důležité, aby iniciovali vznik politické strany. Každá strana reprezentovala zvolenou ideologii.
Představa ideální lidské společnosti byla v podstatě spjata s každou ideologií. Komunisté například věřili, že po provedení určitých reforem dospěje společenství do socialistického statutu a do komunistického uspořádání. Sociální demokraté prý nevěřili v Marxovu revoluční teorii, naopak prostředky ke změně viděli v reformistických a nerevolučních metodách, které měly skoncovat se sociální nespravedlností. Co se týká konzervativců, ti viděli vizi společnosti v tradičním hierarchickém uskupení, úctě k autoritám a předkům, ekonomickém liberalismu či křesťanských hodnotách.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab