Má to Západ za sebou? Časy se prý mění

06.08.2018 22:44 | Zprávy

Politické struktury západního světa se pod množstvím střetů populistů, antiestablishmentových hnutí či stran a tradičních politických subjektů začínají pomalu hroutit. „Veřejnost na tento fakt často reaguje zmateně, někteří lidé jsou zděšení, jiní věří, že změny přinesou lepší budoucnost,“ píše pro Britské listy komentátor Dominik Zámec ve svém textu, v němž představil několik důvodů, díky nimž si můžeme vysvětlovat prudký vzestup populismu a antisystémových stran.

Má to Západ za sebou? Časy se prý mění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Je možné reálně sledovat, že novým hnutím se daří získávat hlasy voličů, pomáhá k tomu i skutečnost, že dosavadní vládnoucí aktéři na tyto změny nedokážou pružně reagovat. I přesto, že se situace v každé zemi o něco málo liší, to, co v západním prostoru rezonuje, je jasné: „Chceme změnu a zbourat dosavadní establishmentové elity,“ přesně to zaznívá od nesystémových stran a jejich podporovatelů, říká Zámec.

Doposud probíhal vznik politických stran tak, že byl úzce spojen s tvarováním ideologií, které každou politickou stranu unifikují, připomněl Zámec. Dříve lidé hledali lidi s podobným přesvědčením a světonázorem za cílem vytvořit určitý politický program, se kterým později vystupovali ve veřejném prostoru, a hlavně, což je důležité, aby iniciovali vznik politické strany. Každá strana reprezentovala zvolenou ideologii.

Představa ideální lidské společnosti byla v podstatě spjata s každou ideologií. Komunisté například věřili, že po provedení určitých reforem dospěje společenství do socialistického statutu a do komunistického uspořádání. Sociální demokraté prý nevěřili v Marxovu revoluční teorii, naopak prostředky ke změně viděli v reformistických a nerevolučních metodách, které měly skoncovat se sociální nespravedlností. Co se týká konzervativců, ti viděli vizi společnosti v tradičním hierarchickém uskupení, úctě k autoritám a předkům, ekonomickém liberalismu či křesťanských hodnotách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Miroslava Němcová byl položen dotaz

falešný tweet

Dobrý den, přemýšlela jste, proč právě vy jste byla zneužita k šíření falešného tweetu? Myslíte, že vás v Rusku nějak znají, že jste pro ně hrozbou? Spíš bych vám dal za pravdu, že popud vzešel z Česka, ale od koho? Myslíte, že je za tím třeba i někdo z politiků, a že jde o předvolební boj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co dělal na Ukrajině? Jindřich Rajchl podává trestní oznámení na Foltýna

17:50 Co dělal na Ukrajině? Jindřich Rajchl podává trestní oznámení na Foltýna

Korespondenční volba útočí na samou podstatu demokracie. Problémoví Ukrajinci jsou policisty řešeni …