Macron v pasti. Hluboká krize ve Francii. Řešení může znamenat jeho konec

03.12.2024 14:24 | Monitoring

Prezident Emmanuel Macron čelí obviněním, že jeho rozhodnutí rozpustit parlament v roce 2024 vedlo k současné politické krizi. Vláda premiéra Michela Barniera pravděpodobně padne, ve středu se bude hlasovat o nedůvěře. Přestože spekulace o možných prezidentských volbách zůstávají pouze hypotetické, mnozí kritici vidí právě v Macronovi hlavního viníka hluboké nestability, která otřásá Francií. Krize ohrožuje vládu premiéra Michela Barniera i důvěru ve schopnost Macronova vedení přinést stabilitu.

Macron v pasti. Hluboká krize ve Francii. Řešení může znamenat jeho konec
Foto: FCB
Popisek: Emmanuel Macron

Francouzského předsedu vlády Michela Barniera může zachránit jen zázrak. A nezdá se, že by nějaký byl na obzoru, píše informační server POLITICO. V letech 2016 až 2020 byl Barnier hlavním vyjednavačem Evropské unie pro brexit, předtím byl během let 2010 až 2014 komisařem pro vnitřní trh a služby v Evropské komisi. Premiérem Francie je Barnier teprve od září 2024, kdy ho do funkce jmenoval prezident Emmanuel Macron a vypadá to, že média již informují o blížícím se konci jeho vlády. 

Anketa

Jak hodnotíte opatření, která v době nejhoršího covidu přijímala vláda České republiky?

hlasovalo: 2199 lidí

Menšinová vláda Barniera čelí tlaku opozice. Ta se sjednotila pro podporu návrhu na vyslovení nedůvěry potom, co Barnier využil článek 49.3 francouzské ústavy k prosazení rozpočtového zákona bez hlasování. Poslankyně Národního shromáždění Marine Le Penové (Národní sdružení, RN) kritizovala navržený rozpočet kvůli zvyšování daní na elektřinu, odkladu valorizace důchodů o inflaci a kvůli podle ní nedostatečným škrtům na byrokracii a výdajích na zdravotní péči pro migranty. Hlasování o nedůvěře se očekává ve středu, kdy levicová strana La France insoumise (LFI) a pravicové RN spojí síly proti premiérovi, uvedl francouzský deník Le Monde. Socialisté rovněž oznámili, že Barniera nepodpoří.

„Francouzi už mají dost toho, jak je mlátí a špatně s nimi zachází... nemůžeme nechat věci tak, jak jsou,“ řekla Le Penová v pondělí novinářům.

Francie čelí politické i ekonomické nejistotě, kterou zhoršuje obrovský deficit a pokus premiéra Barniera o jeho snížení prostřednictvím výdajových škrtů a zvyšování daní. Vyhlídka na pád jeho vlády znepokojila finanční trhy, což vedlo k poklesu indexu CAC40 o 0,2 %. Analytici varují, že pokračující politická krize by mohla přerůst v širší krizi eurozóny. Přesto ratingová agentura S&P potvrdila stabilitu Francie.

Pokud bude Barnierova vláda svržena, rozpočtové plány na rok 2025 budou odmítnuty jen pár dní před klíčovou uzávěrkou na konci roku. Přesto existují možnosti, jak zajistit dočasné financování, například přenesení rozpočtu z předchozího roku pomocí zvláštního zákona. Ten by ale musel schválit parlament.

Prezident Macron tak stojí před dilematem. Nemůže vyhlásit nové parlamentní volby, protože francouzská ústava zakazuje opakované předčasné volby do léta příštího roku. Někteří politologové dokonce spekulují, že tlak na Macrona, aby sám odstoupil, by mohl růst. Takový krok by však vyvolal prezidentské volby. Zatím platí, že jeho mandát trvá až do roku 2027.

„Je to myšlenka, která by mohla začít nabírat na síle,“ řekl Benjamin Morel, politolog z pařížské univerzity Panthéon-Assas k Macronovu možnému odchodu. „Marine Le Penová může začít říkat, že svrhne každou vládu, dokud Macron neodstoupí,“ dodal politolog.

Poslankyně za levicovou stranu LFI Nathalie Oziolová potvrdila pro BBC, že Francie se nachází v „hluboké, obrovské politické krizi“. „Jisté je, že tato vláda nevedla k žádné formě stability, že Macronova politika nevedla k žádné formě stability – a to se za poslední měsíc ještě zhoršilo,“ uvedla poslankyně.

Server France24 pak píše o „soumraku“ Macronova prezidentství. Docent francouzských dějin politiky na Nottinghamské univerzitě pro server uvedl, že vina je na Macronově straně. „Je to do značné míry jeho vina, že k rozpuštění vůbec vyzval,“ spojil docent současnou krizi s událostmi června 2024, kdy Macron v reakci na porážku ve volbách do Evropského parlamentu rozpustil Národní shromáždění a vyhlásil nové volby.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v německých mateřských školách

Německem a Rakouskem otřásá skandál týkající se sexuálního a fyzického zneužívání dětí v mateřských školách. Nadace „Original Play“ zde čelí těžkým obviněním z poskytování služeb pedofilům a následnému přístupu do mateřských škol, kde v rámci her mělo podle výpovědí dětí a jejich rodičů a psychologů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 26 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Temné mraky na nebi napudrovaného panáka., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVonRupp , 03.12.2024 16:07:09
Ať se fialový gang podívá, jak to dopadá, když se kašle na vlastní národ. Ale aspoň v tom odporu jsou Francouzi k něčemu, když už jinak vcelku k ničemu nejsou.

|  11 |  0

Další články z rubriky

Cizinci do politických stran v ČR, nařídil evropský soud. Právník Kuba: Pošlapání naší ústavy

8:13 Cizinci do politických stran v ČR, nařídil evropský soud. Právník Kuba: Pošlapání naší ústavy

Soudní dvůr EU nedávno rozhodl, že Česko porušuje práva občanů jiných unijních států, když jim nedov…