Maďarská opoziční novinářka, známá i z ČT, přijela do Prahy vykládat o Orbánových ukrutnostech: Média jedou tu nejhorší propagandu, ale bohužel to udělali transparentně

01.01.2019 20:27 | Zprávy

Maďarský parlament jako hacker evropských zákonů. Státní mediální konglomerát sídlící v chatce u Balatonu. Takzvaná veřejnoprávní média v plném područí maďarské vlády, sloužící jako její propagandistická hlásná trouba. To jsou nyní takzvaná státní média. Na konferenci Evropského centra pro svobodu tisku a médií se sídlem v Lipsku to v Praze uvedla maďarská novinářka Agnes Urbanová, která zároveň vyzvala Evropskou komisi a vlastně celou EU k razantnímu řešení, ke kterému se údajně Brusel nedokáže odhodlat.

Maďarská opoziční novinářka, známá i z ČT, přijela do Prahy vykládat o Orbánových ukrutnostech: Média jedou tu nejhorší propagandu, ale bohužel to udělali transparentně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Několik desítek přítomných bylo doslova konsternováno informacemi o zásazích do svobody a nezávislosti médií, kterých se v Maďarsku dopouští premiér, vláda, významná část parlamentu a vládní strada FIDESZ.

Chytrá horákyně?

„V Maďarsku to vypadá, jako by se v poslední době nic nedělo,“ uvedla maďarská „opoziční“ novinářka v úvodu svého vystoupení. „Ale není to tak. Ten velký konglomerát, který vytvořily provládní osoby, znamená ve vlastnictví médií větší nebezpečí než dříve. Problémem je velká koncentrace. Všechny regionální noviny jsou součástí tohoto konglomerátu. K tomu pět národních deníků, dvě zpravodajské televize, několik radiostanic,“ vypočítala Maďarka. „Jedná se o dominantního hráče na maďarském mediálním trhu, což je problém sám o sobě. Dalším aspektem této situace je pozadí, na kterém se toto odehrálo. Nejednalo se o fůzi nebo akvizici. Jednalo se v rámci deseti různých majitelů médií. Představte si, že deset různých majitelů se rozhodne, že týž den věnují, nebo nabídnou – to je to slovo, které zaznělo v jejich prohlášení – mediální společnosti neziskové organizaci – státem řízené a ovládané nadaci. To je absurdní. Jedná se skutečně o něco, co je předmětem politického tlaku,“ odsoudila situaci na mediálním trhu Agnes Urbanová, kterou si do svých reportáží o Maďarsku, natáčených Lukášem Mathém, vybrala i Česká televize.

Šalamounské rozhodnutí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

21:00 Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Ra…