„Uprchlíci, včetně dětí bez doprovodu rodičů, jsou od maďarských úřadů terčem násilí, protizákonného zatlačování mimo maďarské území a protizákonného věznění,“ konstatuje ve své analýze o přístupu maďarských úřadů k uprchlíkům organizace Amnesty International.
Analýzu AI dle svých vlastních slov zveřejňuje na pozadí toxické vládní kampaně ve prospěch nadcházejícího maďarského referenda proti uprchlickým kvótám. Organizace kriticky podotýká, že stovky žadatelů o azyl jsou nuceny čekat dlouhé měsíce za ponižujících podmínek. Maďarsko je buď násilím vytlačuje zpět do Srbska, nebo je protizákonně vězní ve vazebních střediscích.
Analýza je založena na výzkumu provedeném v Srbsku, Maďarsku a Rakousku a rozhovorech se 143 lidmi, z nichž většina jsou uprchlíci či migranti. „Jejich svědectví odhalují šokující podmínky, jimž musí čelit ti, kteří se pokoušejí vstoupit a cestovat skrze Maďarsko, zemi, kde je nelegální překročení hranic kriminalizováno a právo na azyl extrémně omezováno,“ líčí Amnesty International v jedné ze svých nejnovějších publikací.
Zatímco v přístupu k uprchlíkům je Maďarsko pranýřováno, v ekonomické oblasti je naopak chváleno. Agentura Reuters před několika dny zveřejnila zprávu o tom, že se kontroverzní šoková terapie, kterou své zemi naordinoval premiér Viktor Orbán, začíná vyplácet.
„Výrazný ekonomický pokles z roku 2012 se přeměnil v solidní růst. Rozpočtový deficit je pod kontrolou a Maďarsko se znovu posouvá nahoru žebříčky hodnotícími jeho investiční potenciál,“ chválí agentura Maďarsko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš