Majdan byly jen mimikry, řekl exprezident Ukrajiny Juščenko, podporovaný Západem. A dodal: Propadáme se do neštěstí

27.12.2014 16:01 | Zprávy

Viktor Juščenko se v roce 2004 stal prezidentem Ukrajiny za „Oranžové revoluce“. Teď však varuje před následky pokusu navázat na tento převrat, známého od loňska jako „euromajdan“. Exprezident předpokládá, že zemi přinese velké problémy.

Majdan byly jen mimikry, řekl exprezident Ukrajiny Juščenko, podporovaný Západem. A dodal: Propadáme se do neštěstí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Portréty „nebeské setniny“ visí všude

On sám se demonstrací, které v Kyjevě probíhaly od listopadu 2013 neúčastil. Vadilo mu prý zejména to, jakou roli získala Julija Tymošenková. Z jeho spojenkyně z časů Oranžové revoluce se stala jeho velká rivalka. „Když všichni na Majdanu skandovali „Juliina vůle, pochopil jsem, že tam pro mě není místo,“ vysvětlil. Tymošenková má podle něj i nyní za úkol destabilizovat moc současného prezidenta. „Pokud se Tymošenková dočká toho, že Petro Porošenko poprvé zakopne, tak uvidíte její poslání,“ varuje exprezident.

Myšlenky účastníků kyjevských protestů se mu prý ale příčily i jinak. „Byl jsem si dobře vědom, že v politických kruzích vůdců, kteří tam byli, existuje ještě další projekt, paralelní k politické akci, která se koná na náměstí,“ uvedl.

„Když jsem byl svědkem mimikry, jak se docela ušlechtilé a zdravé požadavky mladé generace překrývají krátkodobou transformací moci, uvědomil jsem si, že se propadáme do velkého neštěstí,“ řekl také Juščenko.

Ten také uvedl, že Krym a Donbas podle něj vždy byly pro Ukrajinu problematické regiony. V těchto regionech se podle něj lidé nikdy nehlásili k ukrajinské kultuře, a také se nikdy nepustili do ničení soch Lenina jako ve zbytku země. „Nikdy neměli náš jazyk, naše tradice, naše kostely, naši kulturu,“ uvedl exprezident v rozhovoru pro deník Ukrajinská pravda.

Prezident Juščenko však v minulosti uvedl, že Krym i Donbas bude stále považovat za součást Ukrajiny, a věří, že jí jednou budou vráceny jako plnohodnotné území. „Je to moje země a já udělám cokoliv, abychom z ní nikomu nedali ani kousek,“ uvedl tehdy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

14:10 Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

Výsledky voleb v USA vedou k velmi nečekaným dohrám. Profesorka Amy Chadwicková na univerzitě v Ohiu…