HDP podle něj plní roli „pohanské modly“, které se ekonomové neustále dovolávají. Přitom ve skutečnosti existují ekonomické statistiky, které o bohatství a životní úrovni země vypovídají mnohem lépe.
Jako příklad nesmyslnosti této statistiky uvádí například působení zahraničních firem v České republice. Z jejich zisků a dividend nemají občané vůbec nic, dostanou je akcionáři v zahraničí. Logika počítání HDP ale tyto peníze připočte k českému produktu. A takovéhoto kouzlení je prý kolem HDP spousta.
Jiné statistiky podle něj odrážejí stav ekonomiky mnohem věrohodněji. Jenže ty se nepoužívají, protože obvykle rostou pomaleji než HDP, a tak se raději chlubíme zkreslující statistikou.
Zatímco HDP mezi lety 2000 a 2012 vzrostl celkově o 40,6 procenta, ostatní statistiky tak hezké nejsou. Čistý disponibilní důchod domácností, tedy součet příjmů, kterými mohou lidé disponovat, vzrostl za totéž období o pouhých 21,1 procenta.
Tyto věrohodnější statistiky podle Kohouta ukazují, že se Česko stává bohatou zemí, obývanou chudými občany. Odtékají odsud investice a dividendy z lidské práce, a lidé, kteří tyto hodnoty vytvářejí, ještě navíc svými daněmi financují investiční pobídky. Zbožšťované statistice HDP ale tyto důsledky zůstávají utajeny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav