Málem se porvali přímo ve studiu. Herman s komunistou. Šlo o zdanění církevních miliard

31.05.2019 8:31 | Zprávy

Ve studiu České televize se setkali komunista Stanislav Grospič, bývalý ministr kultury Daniel Herman a další hosté, aby spolu debatovali o majetkovém vyrovnání státu a církví a o zdanění tohoto vyrovnání. Jak tato výměna názorů vypadala? „To je snůška totálních nesmyslů, k tomu já se nebudu vyjadřovat,“ rozčílil se v jednu chvíli Herman. Podívejte se sami, co ho tak rozčílilo.

Málem se porvali přímo ve studiu. Herman s komunistou. Šlo o zdanění církevních miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dominanta města kostel Sv. Štěpána

V České televizi bylo zase jednou pořádně horko. V pořadu „Máte slovo“ se do sebe pořádně pustili komunista Stanislav Grospič a bývalý lidovecký ministr kultury Daniel Herman. Přeli se o to, zda je správné danit majetkové vyrovnání státu s církvemi, nebo zda jde o druhou komunistickou krádež církevního majetku. Sekundovali jim Jiří Mašek, ředitel správy majetku Arcibiskupství pražského Karel Štícha, generální sekretář Ekumenické rady církví Jan Petr Vinš a odpůrce vyrovnání a aktivista a důchodce v jedné osobě Michal Pokorný.

Grospič vyjádřil názor, že církve dostaly podstatně více majetku, než dostat měly už proto, že zemědělská půda, která se jim do náhrady také započítávala, byla ohodnocena podstatně dráž než u jiných restituentů. Zatímco církve mohly počítat s cenou 44 korun za metr čtvereční zemědělské půdy, jiní restituenti se dočkali jen 7 korun a padesáti haléřů za metr.

Karel Štícha okamžitě kontroval, že se komunisté dopustili justiční krádeže. Stejně jako se používá termín justiční vražda, což znamená, že je použit zákon, aby se člověk zabil, tak je také justiční krádež, kdy je použit zákon k tomu, aby se zabral majetek,“ uvedl doslova Štícha.

Grospič však také nemlčel. „Já bych se třeba zeptal tady pana generálního ředitele, jak se dívá na rozhodnutí Velké francouzské revoluce, která zestátnila veškerý církevní majetek, zákonem toto bylo potvrzeno v roce 1905, kdy neexistovala jediná komunistická strana, a platí to dodnes,“ pravil Grospič.

Štícha prohlásil, že se nebude zabývat Velkou francouzskou revolucí. Místo toho se zaměřil na ceny půdy. Připomněl, že fyzickým osobám byla většina majetků vrácena naturálně, u církví tomu však tak nebylo. Podle Štíchy přitom byla jasně dáno, který majetek patřil církvím 25. února 1948.

A v tu chvíli vystartoval Mašek. „Co se týká rozlohy těch pozemků, tak jdete až před rok 1919. O té první pozemkové reformě rozhodoval demokratický parlament a podepisoval to prezident Masaryk, ke kterému se všichni upínáme,“ podotkl poslanec ANO. V roce 1947 došlo k revizi pozemkové reformy, kterou podepisoval prezident Edvard Beneš, a pak teprve nastoupili komunisté.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Michal Zuna byl položen dotaz

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že na nás Rusko zaútočí?

Tvrdíte, že je třeba si ho držet co nejdál od těla, to nerozporuji, na druhou stranu, myslíte, že má Ukrajina šanci ho vojensky porazit i se vší pomocí od jiných států, včetně nás? Protože zatím to tak nevypadá a je mi tak Ukrajiny i líto. Myslím, že vyhasí strašně moc životů a ,,zbytečně", že tato ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kecy, ozvalo se, když bránili Fialu kvůli cenám másla

12:07 Kecy, ozvalo se, když bránili Fialu kvůli cenám másla

„Ceny neurčuje premiér. Ceny určuje trh.“ Tak brání institut Pravý břeh premiéra před nařčeními, že …