Exmanažery odsoudilo Švýcarsko v roce 2013. Pravomocný je dodnes trest pouze nad Antoniem Koláčkem, který si má odpykat čtyři roky a čtyři měsíce vězení. A také nad Petrem Krausem, který měl ve vězení strávit 16 měsíců. Jeho stíhání bylo následně v Česku zastaveno se zdůvodněním, že spáchané skutky byly v obou zemích totožné.
Zbývající odsouzení Marek Čmejla, Jiří Diviš a Oldřich Klimecký doposud délku trestů neznají. Justice jim původní tresty zkrátila a muži se odvolali.
Koláček, Čmejla a Diviš nyní chtějí všechno změnit. Důvodem je český proces v kauze údajného tunelování MUS, který běží od listopadu 2018. Před českým soudem prý zazněly důkazy, které by mohly někdejším uhlobaronům pomoct i ve Švýcarsku.
„Díky prováděným důkazům v českém trestním řízení se potvrzuje, že odsouzení ve Švýcarsku stojí na nedostatečných důkazech, dokonce tuto konstrukci švýcarské prokuratury o podvodu zcela vyvrací,“ uvedla advokátka Katarína Kožiak Oboňová, která zastupuje Čmejlu s Divišem. Postup švýcarských orgánů označila za podivný. Bude proto požadovat obnovu řízení.
Návrh na obnovu procesu ve Švýcarsku připravuje i tým právníků Koláčka. V kauze kolem MUS také podle zjištění Práva padlo nové trestní oznámení ze strany Koláčka na miliardáře Petra Pudila a Vasila Bobelu, kteří se na privatizaci těžařské firmy podíleli. Čeká je výslech před soudem z pozice svědků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab