Lidem, kterým bylo v roce 1968 sedmnáct či osmnáct let, je dnes třiasedmdesát, resp. čtyřiasedmdesát. Přímých pamětníků tak pomalu ubývá. I Rajchl konstatoval, že v roce 1968 akci Sovětů vnímali tehdejší Čechoslováci jako příšernou zradu. Především zradu Sovětů, protože oni tvořili hlavní vojenskou sílu.
V dobách normalizace komunisté tzv. bratrskou pomoc vítali. V 80. letech ji vítal i dnešní prezident Petr Pavel. Tehdy chtěl vstoupit do komunistické strany. S odstupem desítek let už o sovětském vpádu hovoří jinak.
A Rajchl má za to, že dnes je téma sovětské okupace Československa zneužíváno.
„Události roku 1968 jsou dnes zcela manipulativně zneužívány k podněcování rusofobních nálad. Paradoxně zejména ve vztahu k mladé generaci, která rok 1968 nezažila a často už jej nezná ani z vyprávění svých rodičů. Je pozoruhodné, že pětikoaliční politici v čele se skalním zastáncem okupace Petrem Pavlem, jehož názor utvrdila návštěva přátel ze SSSR, rádi používají dvojí metr, kdy říkají, že v roce 1945 nás osvobodily ukrajinské divize, zatímco v roce 1968 nás okupovalo Rusko. Faktem je, že ukrajinské jednotky u nás operovaly jak v roce 1945, tak v roce 1968, protože to k nám měly prostě nejblíž. Nicméně tuto skutečnost považuji za přepisování dějin – tehdy to byli prostě Sověti. Příslušnost k jedné ze svazových republik byla naprosto marginální,“ konstatoval na sociální síti Facebook.
Osobně by uvítal, kdyby se výročí připomínalo spíše jako moment, kdy Československo ztratilo svou suverenitu, a zdůraznilo se, že nic podobného se již nikdy nesmí opakovat.
„Mráz možná stále přichází z Východu, ovšem nesvoboda k nám tentokrát doputovala z opačné světové strany. Nepotřebovala k tomu tanky, využila mnohem sofistikovanější nástroje – média, sociální sítě, propracovanou síť neziskovek a neomezené množství peněz. A tak tu máme nově cenzuru v podobě DSA, kterou už EU použila k výhrůžkám Elonu Muskovi, centrální ekonomické plánování, které Brusel upgradoval z pětiletek na třicetiletky, urputnou snahu připravit nás o naši vlastní měnu bez souhlasu občanů (rubl nám nevnutili ani soudruzi z Moskvy) a především všudypřítomný třídní boj, do jehož čela se hrdinně postavil Otakar Foltýn,“ pokračoval Rajchl s tím, že pokud si nedáme pozor, čeká nás další normalizace. „Pokud totiž volby v roce 2025 znovu ovládne progresivisticko-liberálně-mediální konglomerát všech lepševiků a majitelů pravdy, kteří si usurpují právo diktovat nám své pokřivené hodnoty nového světa, tak se patrně dočkáme i vylepšené verze období normalizace,“ varoval.
Takovému scénáři je podle Rajchla třeba zabránit.
Na závěr svého komentáře zvolal: „A kdo nejde s námi, je svině!“ V narážce na výrok plukovníka Otakara Foltýna o „sviních“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák