Autor zákona tvrdí, že tam, kde se utrácí veřejné peníze, má se tak dít veřejně. Každá obec, každý kraj a samozřejmě stát a jimi zřízené nebo ovládané organizace bude podle zanedlouho předloženého zákona mít smlouvu považovanou za existující až v době jejího zveřejnění. Jedenáctiparagrafový zákon podle Farského tak přináší průhlednost do veřejné správy, vylučuje nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky a omezuje korupci. „Registr smluv je vodou na mlýn iniciativě Rekonstrukce státu, té vyhovuje perfektně. Doufám, že najdeme dostatečnou podporu - z hnutí ANO to pravděpodobně bude, možná se přidá i Úsvit přímé demokracie. Uvidíme, co na to další. Občanští demokraté jsou proti – Marek Benda mi řekl rovnou, že je to blbost, ale alespoň vím, na čem jsem. To u jiných se ráno dozvíte, jak to vehementně budou podporovat a v poledne už je to jinak. A to je ta největší prasárna.“
Soukromým subjektům bude hej…
Podle Jana Farského jde o obdobný registr, který funguje na Slovensku už od roku 2011. Odhalí řadu nevýhodných, ba přímo nesmyslných nákupů. „Jeho prosazení trvalo pouhé tři měsíce a zefektivnil veřejnou správu o třicet procent. Je to podle mne dobrá cesta na to, aby i starosta menšího města pečlivě rozvažoval, za co všechno utratí peníze. Občané a voliči si to prostě najdou na internetu, a to samé to bude samozřejmě i ve větších městech.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala