Mariana Kechlibara zaujal příběh piráta, který spolu s dalšími kumpány přepadal lodě u somálských břehů. Jenže v roce 2010 přišel zlom. Loď, na kterou piráti zaútočili, si stačila zavolat pomoc. Nedaleké nizozemské vojenské plavidlo se s piráty poměrně rychle vypořádalo. Zločinci skončili u soudu v německém Hamburku. Někteří dostali jen tresty do dvou let, protože byli moc mladí. Alespoň podle názoru německé justice. Starší piráti dostali šest až sedm let vězení.
Německý deník Die Welt se podíval, jak se odsouzení piráti mají dnes. Všichni jsou z vězení venku. „Čtyři se vrátili do Somálska a německý stát jim přispěl na letenku. Jeden se přestěhoval do Švédska. Pět jich požádalo v Německu o azyl. Ač jim nebyl udělen, dostali tzv. Duldung, periodicky obnovovaný příslib, že je německé úřady nedeportují. A k němu rovněž přiměřené sociální dávky," informuje české čtenáře Kechlibar.
„Celou záležitost rozvířila v hamburském senátu opoziční AfD. Problém je jednoduchý: somálský zastupitelský úřad nechce svým nezdárným krajanům vystavit nové pasy, tudíž je Německo v souladu se svým právem musí trpět na svém území a živit je. Somálsko akceptuje zpátky pouze ty občany, kteří požádají o návrat dobrovolně. Dá se tedy čekat, že oněch pět bude v Hamburku ještě nějakou dobu doma," pokračuje matematik.
Jeden z pirátů vystupující pod jménem Abdi poskytl deníku Die Welt rozhovor. Ve vězení se prý měl moc dobře. Už proto, že po něm nikdo nestřílel. Po propuštění si našel ženu a mají spolu dítě. Žena má legální povolení k pobytu, takže je možné, že i Abdi bude smět zůstat v Německu na trvalo. Rád by zůstal. Jen se mu nelíbí, že má pořád nálepku piráta. Zdůraznil, že si odseděl své, naučil se německy, má ženu a dítě a žije poklidně. Kechlíbar k tomu dodává, že žije ze sociálních dávek ve výši zhruba tisíc euro měsíčně. Víc než polovina dávek odejde na nájem a pojištění. Pan Abdi dostane do ruky 416 euro.
Podle Kechlibara tenhle systém není zdravý. „Ne, tenhle systém není dobrý, umožňuje-li takové excesy. A lhostejno, jakými velkými ideály se přitom zaštiťuje a jak vznešenými vavříny se přitom sám věnčí. Pirátství za použití zbraní bývalo hrdelním zločinem. I dnes bych za něj čekal – vzhledem k tomu, jak závažný čin to je – plus mínus doživotí, jako je tomu ve Velké Británii nebo Spojených státech amerických," uzavírá Kechlibar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp