"Předkládám vládě 30. června návrh na opatření specificky pro Ústecký kraj a tam znova budu navrhovat zavedení tohoto příspěvku i pro Ústecký kraj v původní podobě, to znamená nejen pro hlubinné horníky, ale i pro lidi, kteří pracují na povrchu," uvedla Marksová.
Havíři, kteří pracovali pod zemí, by podle návrhu měli nárok na 8000 korun po určitou dobu v závislosti na odpracovaných letech. U pracovníků na povrchu je částka 7000 korun měsíčně. "Celkově v rámci Ústeckého kraje příspěvek činí zhruba 218 milionů korun po dobu pěti let," uvedla předsedkyně Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje Gabriela Nekolová.
Vláda v květnu schválila příspěvky až 8000 korun měsíčně pro pracovníky černouhelné firmy OKD, kterou soud poslal do úpadku. Původně v materiálu k situaci v OKD byla i podpora havířům z Mostecka, kteří budou odcházet kvůli rozhodnutí vlády nepokračovat v těžbě hnědého uhlí za limity. "Bod však vypadl z materiálu na základě odporu kolegy ministra financí (Andreje Babiše z hnutí ANO) s odůvodněním, že se situace týká OKD," uvedla Marksová.
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) už napsal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, v němž žádá kompenzace pro místní horníky. Marksová očekává, že pro návrh podpořit havíře z Mostecka příspěvkem budou ministři za sociální demokracii. "Nedomnívám se, že celková suma je nějak vysoká, ale podle toho, jak vypadalo jednání k OKD, tak asi nějaký spor (v koalici) bude, protože bod k Ústeckému kraji vypadl z materiálu k OKD vyloženě na žádost pana ministra financí," řekla Marksová.
Propouštění na Mostecku chce ministerstvo práce a sociálních věcí řešit hlavně pomocí aktivní politiky zaměstnanosti, v rámci které může platit rekvalifikace a přispívat zaměstnancům na mzdy až půl roku. "Zřídit chceme také mobilní pracoviště úřadu práce, pokud by někde hrozilo větší propouštění," uvedla ministryně.
Vláda loni rozhodla o prolomení limitů v lomu Bílina, naopak v lomu ČSA limity zachovala. Útlum těžby se může dotknout až 1300 zaměstnanců Severní energetické a dalších stovek až tisíců pracovníků v dodavatelských firmách. Těžaři v dubnu zavřeli hlubinný důl Centrum u Mostu a několik havířů už je v evidenci úřadu práce
Míra nezaměstnanosti v Ústeckém kraji je dlouhodobě nejvyšší v ČR, pohybuje se okolo devíti procent. V regionu je také nejvíce sociálně vyloučených lokalit v ČR, z jejichž rozšiřování kvůli růstu počtu lidí bez práce mají místní politici obavu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa