Fake news či dezinformace jsou v současnosti mediálním tématem číslo jedna. Za oceánem z jejich šíření obviňuje americký mediální mainstream současného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten jakoby na oplátku z šíření hoaxů, polopravd a manipulací často viní zase americké novináře. V Evropě zase v mediálním prostoru žije téma proruských dezinformací a propagandy.
V neděli 11. listopadu uplynulo sto let od konce první světové války, největšího masakru a válečného konfliktu v dějinách lidstva. Konflikt, který přinesl nesmyslnou smrt milionům, rovněž znamenal i významný rozkvět (lze-li to takto nazývat) propagandy a mediálních manipulací.
Propagandisté se tváří v tvář obrovským možnostem propůjčených jim moderními tiskovými formáty své dílo teprve učili. Aby jen o pár desítek let později propaganda dospěla do svého neslavného vrcholu ve službách dvou hrůzných totalitních režimů: nacismu a stalinismu.
Ta největší propaganda se za první světové války zcela logicky vytvářela v propagandistických dílnách jednotlivých v konfliktu zapojených mocností. Ovšem v prvním roce války se za oceánem, ve stále ještě přísně neutrálních Spojených státech amerických, možná jen spontánně rozšířila falešná zpráva čili fake news, která paradoxně mohla prospět československé věci. A jelikož letos slavíme sto let od vzniku Československa, pojďme si tento lehce kontroverzní hoax připomenout.
Zmínku o falešné zprávě amerických novin léta Páně 1914 zmiňující smrt lídrů československého prvního zahraničního odboje, pánů Masaryka, Kramáře a Klofáče, nacházíme v publikaci novináře a historika, emigranta Jiřího Kovtuna nazvané Masarykův triumf: Příběh konce velké války vydané na sklonku osmdesátých let minulého století.
Kovtunova publikace se obšírně zabývá úspěchem Masarykova zahraničního snažení ve vztahu k propagaci samostatného státu Čechů a Slováků, které posléze vyústilo ve vznik Československa. Kromě toho se ale kniha věnuje i tomu, jakého mediální pokrytí se v americkém dobovém tisku dostávalo Masarykovi, jeho spolupracovníkům a československé věci jako takové.
Podívejme se na to, co Kovtun v knize „Masarykův triumf: Příběh konce velké války“ v sekci Příprava mezi stranami 89 až 90 o hoaxu o píše.
„Než začala Slovanská tisková kancelář soustavně rozvíjet propagační činnost, šířily se v Americe zprávy o aspiracích Čechů a Slováků jen kuse a často ve formě novinářských senzací,“ uvádí Jiří Kovtun. A následně jednu z těchto senzací, dokonce tedy ukázkové fake news a hoaxu upřesňuje. „20. srpna 1914 přinesl americký tisk zprávu o revoltě v Praze a vraždách českých politiků.“
V Praze proběhlo povstání, psaly před sto lety New York Times
New York Times, které citovaly kyjevského dopisovatele ruského deníku Novoje Vremja a převzaly zprávu z Londýna, hlásily: „Praha byla po celý den v rukou povstalců. Příští den Rakušané s posilami opět obsadili město a nastaly strašné represálie. Střílelo se po ženách a dětech a každý Čech, který byl chycen na ulici, byl zabit,“ zmiňuje mediální kiks respektovaného amerického deníku Kovtun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž