Veverka na svém facebooku informoval o rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který potvrdil závěry okresního soudu v Bruntále, podle nichž je vydávání časopisu Legalizace trestným činem šíření toxikomanie. Krajský soud Veverkovi zrušil podmínku, navýšil ale peněžité tresty, konkrétně 100 tisíc korun pro Veverku jako šéfredaktora a 150 tisíc korun pro Veverkovo vydavatelství.
„Pokud jde o přesné vymezení skutku a odůvodnění rozsudku, čekáme na jeho písemné vyhotovení a po jeho prostudování se s právníkem rozhodneme, zda přistoupíme k podání dovolání. Bez ohledu na toto rozhodnutí je však trest pravomocný,“ informuje dále Veverka s tím, že budoucnost magazínu Legalizace je nejistá.
Pokračovat bude Veverka prý jen až poté, co bude znát přesné vymezení svého protiprávního jednání. „Tedy kde přesně a čím jsem skutkovou podstatu trestného činu šíření toxikomanie naplnil. Do té doby zůstává existence prvního magazínu o konopí v právní i existenční nejistotě,“ tvrdí Veverka.
Ten považuje své odsouzení za vydávání informací o konopí za systémovou chybu a „gumovost paragrafu“ o šíření toxikomanie. „Je to především zastaralá legislativa, která v kombinaci s konzervativním vnímáním konopí a jeho uživatelů, udržuje při životě narativ, že informování o konopí nebo neoprávněné nakládání s ním je třeba přísně postihovat a trestat,“ má jasno Veverka.
„Pevně věřím, že nejen moje kauza napomůže tolik očekávané změně drogové legislativy, která se dnes diskutuje na nejvyšší politické a expertní úrovni a povede k definitivnímu ukončení nesmyslné války proti drogám,“ uzavírá Veverka.
Změnu drogové legislativy zejména v oblasti konopí dlouhodobě prosazuje Česká pirátská strana, která na Twitteru ihned reagovala, že to tak nenechá. „Časopis Legalizace a jeho šéfredaktor R. Veverka dostali pokutu 250 tisíc korun. Časopis přitom není nijak společensky nebezpečný, naopak zajišťoval osvětu, která napomáhá ke snižování rizik. S Piráty to tak nenecháme. Pracujeme na změnách v paragrafu o šíření toxikomanie!“ vzkazují Piráti.
Časopis Legalizace a jeho šéfredaktor R. Veverka dostali pokutu 250 tisíc korun. Časopis přitom není nijak společensky nebezpečný, naopak zajišťoval osvětu, která napomáhá ke snižování rizik. S Piráty to tak nenecháme. Pracujeme na změnách v paragrafu o šíření toxikomanie! pic.twitter.com/XSCJ47DFJP
— Piráti (@PiratskaStrana) March 1, 2023
Rozhodnutí soudu je podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nesmyslné, protože šíření informací nemůže být zločinem. „Jsou informace a jejich šíření zločinem? Mé přesvědčení je, že nikoli. Tento postoj bohužel nesdílejí české soudy. Odvolací soud v Ostravě dnes sice Roberta Veverku podmíněného trestu zbavil a místo toho mu uložil pokutu 100 tisíc korun, potvrdil tak ale, že je zde kriminalizováno sdílení informací, které je zcela společensky neškodné,“ píše na svém facebooku Bartoš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma