Matějů navrhuje odložené školné jako v Austrálii

12.06.2010 11:15 | Zprávy

Sociolog Petr Matějů, spoluautor reformy vysokých škol, je pro model odloženého školného, který již patnáct let funguje v Austrálii. Informuje o tom MF Dnes.

Matějů navrhuje odložené školné jako v Austrálii

Petr Matějů neskrývá, že pro samotného studenta by mělo školné vyjít nejlevněji, pokud ho zaplatí hned, jak začne studovat. Podle jeho slov by v takovém případě student dostal nějaký bonus a rozhodně by to pro něj bylo výhodnější, než když začne splácet až po letech.

Matějů si je samozřejmě velmi dobře vědom i toho, že ne každý má na to, aby mohl vysokou školu zaplatit rovnou na dřevo.

Nebezpečí je zřejmé. Přímo placené školné by mohlo vyvolat odobnou reakci jako poplatky ve zdravotnictví. Nehledě k tomu, že existuje hodně méně majetných rodin, pro které by bylo placení školného velikým problémem.

"I proto musíme nejdříve spustit systém půjček pro všechny a systém stipendií a grantů pro skutečně nemajetné," vysvětluje Matějů v MfD.

Školné by se tak sice mělo rozběhnout od podzimu 2013 - o rok dříve by mu však měla předcházet možnost studentských půjček.

Jinak ovšem hají Matějů takzvané odložené školné. V tomto směru je reformátor zajedno s názorem ODS i Věcí veřejných.

Další příjem pro vysoké školy

Model odloženého školného už patnáct let funguje v Austrálii a nedávno ho zavedla i Velká Británie. Duchovním otcem systému je britský ekonom Nicholas Barr.

V České republice by nicméně měl tento systém platit s jedním podstatným rozdílem. Zatímco v Austrálii i Británii je školné příjmem státu, u nás se počítá s tím, že zůstane školám. A to aniž by se jim přitom krátil dosavadní rozpočet.

Pokud odložené školné ve vládě projde, musel by student školu zaplatit do dvaceti let po ukončení studií. Splácel by ovšem pouze v případě, že by dosahoval naprůměrných příjmů. Pokud by do takové doby příjmy neměl, nesplácel by nic.

Školné by se platilo jako daně a nemělo by přesáhnout pět až šest procent z platu. Maximální výše školného by měla být 100 000 Kč za pět let studia.

Související:
Máte, co jste chtěli. Školné, směje se Facebook studentům

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…