Média se chovají jako dobytek. Začalo to kolem krize v ČT. Petr Žantovský ke kauze Jakl a „atentátu“ na Feriho

01.06.2019 8:28 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Za výrazné varování před dalším vývojem ve společnosti považuje Petr Žantovský opakované napadení člena RRTV Ladislava Jakla. Zná se s ním pětadvacet let, a když se s ním bavil o prvním útoku z pražského metra, zjistil, že tu událost vůbec nechtěl medializovat. Netoužil z ní vytřískat svatozář hrdiny jako poslanec Dominik Feri, na něhož před časem zaútočili dva přiopilí muži na Moravě. Podle mediálního analytika souvisí tyto útoky se zhrubnutím společnosti, k jejímuž rozvratu přispívají také veřejnoprávní média. Počátek nynějšího neutěšeného stavu spatřuje v televizní krizi z roku 2000.

Média se chovají jako dobytek. Začalo to kolem krize v ČT. Petr Žantovský ke kauze Jakl a „atentátu“ na Feriho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Napadáním politicky exponovaných osobností začíná pravidelný přehled mediálních zajímavostí. „Pana Jakla beru jako hybridní postavu mezi politikou a médii. Jako novinář začínal, jako člověk u médií znovu de facto působí tím, že byl zvolen do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Na rozdíl od jiných zprůměrovaných a tuctovějších osobností má na naší scéně poměrně výraznou vlastnost. Nejenom že výrazně vypadá a má výrazné záliby jako rockovou hudbu, ale hlavně výrazně říká své názory. Říká je za sebe, říká je vždy a hlavně je říká celá léta pořád stejně, což se na naší scéně nehodí. My už umíme odezírat různým mediálním tlampačům, jaké jsou převládající nálady. Podle toho, co říkají, si umíme domyslet, odkud byli proškoleni, nebo jaká rétorika je teď trendy,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Ilustruje to na kauze migrace, která se táhne už bezmála čtvrtým rokem. „Na začátku všichni médiusové ječeli nadšením, jak je to bezvadné, že je paní Merkelová všechny pozvala, že to Německo zvládne, my to zvládneme a zavládne mír, pravda a láska. Pak když začaly první násilnosti, přepadání v Kolíně nad Rýnem i jinde, tak kancléřka změnila rétoriku, a té se následně chytli všichni ti průměrní médiusové a začali se vyjadřovat o něco opatrněji. Mluvím o tom proto, že Jakl to takhle nikdy neměl. Znám ho pětadvacet let, on má své názory, jsou stále stejné, nikdy se s nimi netajil a vždy šel zpříma do rizika. Bavil jsem se s ním po tom prvním napadení v pražském metru a on to vůbec nechtěl medializovat, protože říkal: ‚Nejsem jako Feri, nebudu chtít z banální zápletky vytřískat hrdinskou svatozář nad hlavou‘,“ prozrazuje mediální analytik.

Feri se stal obětí atentátu, o Jaklově napadení se téměř nevědělo

O to, že Jaklovo napadení v metru nakonec medializováno bylo, se postaral jeden šťouravý novinář. „Nebudu ho jmenovat, protože by z toho mohl mít ve svém zaměstnání problémy. Napsal panu Klímovi na Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu, že mají ve svých preambulích, že hájí práva novinářů a že je budou chránit před ohrožením svobody slova, tak proč se tedy nevyjadřují k tak flagrantní věci, že byl v metru přepaden novinář Jakl a ještě k tomu ze zcela průkazně politických motivů, protože přitom křičeli něco o SPD. Mimochodem Jakl v ní není a nikdy nebyl, natož aby byl jejím lídrem, jak v tom metru mělo zaznít. Takže to bylo opravdu bizarní. Teprve na základě tohoto podnětu se ten novinářský institut rozhýbal a napsal neslané nemastné prohlášení ve smyslu, že nesouhlasí s tím, aby se mlátili novináři,“ přibližuje Petr Žantovský okolnosti, za nichž se tato informace dostala na veřejnost.

Ve vyjádření onoho institutu cítí jakoby vsunuté jedno malé „ale“ ve smyslu, když oni mají někteří extrémní názory, tak bez ohledu na to by se neměli mlátit. „Ono to zní trochu kultivovaněji, ale lze to číst mezi řádky. Teprve poté, co se k tomu musel na základě toho podnětu vyjádřit tiskový institut, se rozběhly články na Hlídacím psu a jiných médiích. Do té doby si toho téměř nikdo nevšiml. Srovnejme to s tím, jak se poslanec Feri říznul o rezavý parapet v hospodě v Boršicích a tím mediálním tancem. Vypadalo to, že se chudáček stal obětí atentátu a mezinárodního spiknutí, které mělo za cíl zbavit Česko ústředního demokrata. Nadsazuji to a trochu zlehčuji, ale humbuk kolem toho trval několik dní a byl naprosto evidentním plusem pro pí ár pana Feriho. Kolem pana Jakla se tenhle tanec neodehrával,“ připomíná mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

18:15 „Zrušme to.“ Rozhovor, z něhož chtěl Duka odejít, žije jinde. Mazání slov o LGBT

„Tohle já nepřijímám, zrušme to, chci ten rozhovor ukončit,“ prohlásil bývalý arcibiskup Dominik Duk…