Měli bychom přitvrdit sankce vůči Rusku, tvrdí bývalý belgický premiér. Rusku je to však jedno, je z něj zemědělská velmoc

16.06.2016 14:10 | Zprávy

Bývalý belgický premiér a europoslanec Guy Verhofstadt varuje na webu Project Syndicate před přílišnou snahou zavděčit se Vladimiru Putinovi. Naopak je totiž nutné sankce přitvrdit. Evropa by měla dokázat svůj strategický význam pro USA tak, že zavede ještě přísnější sankce. Jenže Rusko se jim umí přizpůsobit, a zatímco některé evropské státy kvůli sankcím tratí, z něj se stala obilná velmoc.

Měli bychom přitvrdit sankce vůči Rusku, tvrdí bývalý belgický premiér. Rusku je to však jedno, je z něj zemědělská velmoc
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Evropa se v poslední době dostala pod palbu kritiky ze strany USA. Nedaří se jí totiž plnit svoje závazky plynoucí z členství v NATO. Evropské země nedávají slíbená 2 % HDP na svou obranu, což z nich v očích prezidentského kandidáta Donalda Trumpa dělá jen černé pasažéry, kteří doufají, že postačí peníze amerických daňových poplatníků.

„Jedna oblast, kde Evropa může Spojeným státům demonstrovat svůj strategický význam, je Rusko Vladimira Putina,“ míní Verhofstadt, podle kterého je nutné prodloužit a ještě přitvrdit ekonomické sankce, které na Rusko EU uvalila po anexi Krymu a agresi na Ukrajině.

Přesvědčení jednotlivých členských zemí o nutnosti tvrdého postupu vůči Rusku je však stále vrtkavější. Některé země se ozývají, že je na čase zvolnit, což je podle Verhofstadta výsledkem „kremelských lobbistických snah“. Například německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier je toho názoru, že je třeba sankce odlehčit. Italský premiér Matteo Renzi je k nim také skeptický a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se rovnou vydává na Mezinárodní ekonomické fórum v Petrohradu.

„Teď není čas na to, aby Evropa byla ‚měkká‘ vůči Rusku. Místo toho, aby se účastnil Putinovy konference a poskytl tak Kremlu možnost propagandistického převratu ještě před parlamentními volbami, měl Juncker dát priority EU na první místo,“ tvrdí Verhofstadt, podle kterého by uvolnění přístupu k Rusku mělo dalekosáhlé následky pro celou Evropu a znamenalo by „významné ztráty pro Ukrajinu“. Může k tomu dojít pouze tehdy, kdy Rusko dodrží minské dohody v celém jejich rozsahu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna a Rajchl v Kladně: Trump a Putin se dohodnou, my s tím neuděláme nic. Řešme problémy Čechů

12:30 Foldyna a Rajchl v Kladně: Trump a Putin se dohodnou, my s tím neuděláme nic. Řešme problémy Čechů

REPORTÁŽ Knedlík v Černínském paláci. Válečný zločinec Zelenskyj. Cinknuté volby, kde Rumunsko je na…