Merkelová popraví Junckera, který snídá koňak. V Evropě se schyluje k převratu

04.07.2016 8:42 | Zprávy

„Tlak na Junckerovu rezignaci bude jen narůstat a bude to Angela Merkelová, která se s tím bude muset v příštím roce vyrovnat,“ sdělil novinářům Sunday Times nejmenovaný německý ministr. Evropa se rozděluje na dva tábory: jedna skupina podporuje Junckerovu federalizační politiku a druhá ho má za opilce a špatného lídra, který může za Brexit. O post se prý zajímá Merkelová.

Merkelová popraví Junckera, který snídá koňak. V Evropě se schyluje k převratu
Foto: juncker.epp.eu
Popisek: Jean-Claude Juncker

Německá kancléřka Merkelová je údajně velmi nespokojena s prací šéfa Evropské komise, kterého viní z rozdělení Unie, ke kterému došlo po Brexitu. Postupně se v EU vytvořily dva bloky. Jeden vystupuje za hlubší evropskou integraci a chladný přístup k Velké Británii, zatímco druhý to vidí spíše naopak.

Mezi státy, které připisují vinu za Brexit Junckerovi, je i Česká republika. „Junckerovy neustálé výroky o ‚hlubší evropské integraci‘ ve výsledku zapříčinily to, že některé státy – například Polsko, Maďarsko či Česká republika – připisují vinu za vystoupení Velké Británie z EU právě jemu,“ píše se v britském Telegraphu.

Údajně ještě před tím, než byl Juncker – navzdory přání Davida Camerona – jmenován předsedou Evropské komise, existovalo mnoho obav z jeho nadměrné spotřeby alkoholu. „V tomto období Telegraph a několik dalších novin informoval o Junckerově snídani sestávající z koňaku a jeho účasti na jednáních v podnapilém stavu.“

Například týden před britským referendem se na internetu objevilo video z květnového EU summitu z roku 2015, na kterém lze spatřit zjevně opilého Junckera, který vítá příchozího maďarského premiéra Orbána jako „diktátora“ a následně jej lehce udeří do tváře. Všemu navíc přihlíží zjevně zaskočený Donald Tusk.

 

Junckera od britského referenda kritizují jak v Praze, tak i ve Varšavě. Nyní ovšem kritika přichází i z Berlína, což by mohlo mít mnohem dalekosáhlejší důsledky.

„Rozštěpení EU nabízí britskému týmu, který se připravuje na vyjednávání podmínek ‚rozvodu‘ mezi EU a VB, lepší výchozí pozici. V Británii nyní doufají, že momentální situace v Evropě zapříčiní to, že se již nebude opakovat únorové selhání ve vzájemných vyjednáváních, které bylo vedené Junckerem a Komisí a které znamenalo, že se Cameron musel vrátit s prázdnou,“ píše Telegraph.

„Všichni jsou rozhodnutí o tom, že nová jednání budou vedena Evropskou radou – tj. 27 ministerskými předsedy – a ne Komisí, eurokraty a evropskými ‚teology‘ v Bruselu,“ sdělil Telegraphu zdroj v britské vládě.

Jedním ze signálů toho, že se s Junckerem do budoucna počítá stále méně, bylo i poslední setkání mezi Merkelovou a francouzským a italským lídrem, na které Juncker pozván nebyl. Navíc se Komise již vzdala svého výsostného postavení „hlavního vyjednavače“ ve prospěch Rady.

Angela Merkelová se obává rostoucího názorového rozkolu v Evropě, ke kterému dochází mezi Junckerem, který spolu s francouzskými a belgickými lídry neustále volá po „větší roli Evropy“, a těmi, jako je sama Merkelová a její všemocný ministr financí Wolfgang Schäuble, kteří takové uvažování považují za chybné.

Hlavní rozdíl v post referendovém evropském diskursu se objevuje v přístupu k Velké Británii. Zatímco Francie je pro tvrdý postup proti „zrádci“ a již si mne ruce nad perspektivou přesídlení evropského finančního centra do Paříže, Německo vystupuje mnohem obezřetněji.

„Německo v tichosti buduje alianci s Polskem a ostatními východoevropskými a pobaltskými státy, které na rozdíl od zemí jako Francie, Itálie a Belgie o rozšiřování pravomocí evropských institucí nestojí.“

Zdali si sedmadvacetičlenná Evropa dokáže udržet jednotný přístup k Velké Británii, se ukáže 16. září, kdy se zástupci všech zemí setkají v Bratislavě, aby dále probrali svou pozici vůči Velké Británii.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

4:44 „Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

Činnost pro cizí mocnost. Nový trestný čin, který zůstane odkazem Fialovy vlády. Podle právníků jde …