Merkelová se nikoho neptala a upekla si dohodu s Tureckem. Sobotka pohrdá parlamentem. Petr Mach rozebírá bruselský šlendrián

27.03.2016 18:36 | Zprávy

ROZHOVOR Podle předsedy Svobodných Petra Macha bude po teroristických útocích v Bruselu Angela Merkelová těžko prosazovat platnost dohody s Tureckem a bude pro ni těžké prosadit i to, co chystá v Evropské komisi jako tzv. trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků. Neidentifikovaní migranti v EU jsou podle Macha velkou hrozbou, protože nevíme, kdo z nich je sympatizantem Islámského státu.

Merkelová se nikoho neptala a upekla si dohodu s Tureckem. Sobotka pohrdá parlamentem. Petr Mach rozebírá bruselský šlendrián
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Petr Mach (Trikolóra)

Jak vnímáte teror v Bruselu jako člověk, který tam jako poslanec Evropského parlamentu žije?

I osobně se mě to samozřejmě dotklo, útoky se odehrály na místech, kudy procházím, v metru, na letišti, a zásah mi tedy byl blíž než kdykoli předtím. Padá z toho na mne děs i proto, jak blízko je to i občanům České republiky, Evropa je propojená, a pokud se terorista může volně pohybovat po Belgii, může se volně dostat i do České republiky.

Proč myslíte, že si teroristé vybrali za cíl právě Belgii?

Důvody jsou dva, jednak je to tím, že v Bruselu sídlí Evropský parlament a je tedy jasné, že útok v takovém místě upoutá světovou pozornost a bude o něm psát více médií. Druhým faktorem je to, že pro teroristy je v Belgii a zejména v Bruselu – stejně jako ve Francii v Paříži – velmi snadné, aby se policii ztratili a jsou nenápadní, protože zde už dlouho existují silné muslimské komunity, místa, kde se mluví převážně arabsky a pro teroristy je snazší se tam pohybovat a bezpečně se skrýt.

Jaké očekáváte politické důsledky událostí v Bruselu na evropské úrovni?

Je evidentní, že Angela Merkelová bude mít těžké prosadit platnost dohody s Tureckem, zaznamenali jsme například, že polská premiérka řekla, že pro Polsko nyní nepřipadá v úvahu přijmout jakékoli migranty ze Sýrie. Pro Merkelovou bude těžké prosadit i to, co chystá v Evropské komisi jako tzv. trvalý mechanismus přerozdělování uprchlíků. I v České republice to bude znamenat, že více lidí bude přerozdělování uprchlíků odmítat. Mnoha lidem se hroutí jejich vize multikulturalismu.

Co budou atentáty znamenat pro další vývoj v EU obecně?

Každý takový teroristický útok znamená, že přibývá euroskeptiků a ubývá těch, kdo věří, že Evropská komise a Angela Merkelová mají dobrý plán. Přibývá lidí, kteří se spíš budou obávat nových smluv a plánů EU.

Co vyplývá z posledních teroristických útoků obecně pro bezpečnost a její zajištění?

Je to ponaučení, ale nejen pro belgickou policii, ale i pro naše bezpečnostní složky. Měli bychom se učit od bezpečnostních sil Izraele, který ve vyhrocené situaci žije po celá desetiletí. Bylo by dobré, kdyby se česká policie a bezpečnostní složky vyškolily právě v Izraeli, kde vědí, jak si v takové situaci a při skryté hrozbě počínat.

Teroristé pocházeli z ghetta, kde mají poměrně vhodné podmínky pro přípravu svých činů. Jaká je situace v EU po příchodu statisíců migrantů, pokud jde o vznik ghett?

Ukazuje se, že problém nejsou jen noví migranti, ale že i Arabové, kteří zde žijí dlouhodobě nebo se zde narodili, se přiklánějí k džihádu, že odcházeli bojovat do IS, vyškolili se tam a vrátili se do Evropy. Je strašné, jestli je pravda, že belgické služby dostaly varování, že jeden z teroristů přišel ze Sýrie, kde byl ve výcvikovém táboře, a policie ho nesledovala a nechala spáchat teroristický čin. Blahosklonnost k migrantům ze strany policie musí přestat. Problémem je ten typ multikulturalismu, kdy se policie dívá s přimhouřenýma očima na kriminalitu menšin a nechává je ji vlastně páchat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Lenka Knechtová byl položen dotaz

bydlení

Vámi kritizovaná digitalizace stavebního řízení je podle mě zanedbatelný problém v porovnání s tím, že má ČR problém s nedostatkem bydlení, které, když už je, tak je pro většinu smrtelníků nedostupné. A upřímně nemám dojem, že když jste byli ve vládě, že jste problém nějak řešili. Můj dotaz tak zní,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

23:28 Zmocněnkyně Šimáčková odpůrcům Istanbulské úmluvy: ZLO. Zastrašit se nenechám

Zastrašit se nenechám, vzkazuje vládní zmocněnkyně Klára Šimáčková Laurenčíková Alianci pro rodinu (…