Merkelová v háji? Pozor: Vzkaz těm, kteří si myslí, že jsme součást Německa. Prý bude zle

12.02.2020 9:14 | Zprávy

Německá Křesťanská demokratická unie, strana kancléřky Merkelové, se po trapasu s jednodenní vládou ve spolkové zemi Durynsko zmítá v čím dál větších problémech. Nejnověji je bez předsedy, protože Annegret Krampová-Karrenbauerová, kterou si Merkelová vybrala za nástupkyni, po vlně kritiky rezignovala. A rozkladu největší parlamentní strany samozřejmě využívají jiní.

Merkelová v háji? Pozor: Vzkaz těm, kteří si myslí, že jsme součást Německa. Prý bude zle
Foto: Úřad vlády
Popisek: Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou

Trendem Německa posledních let je trvalé oslabování dvou stran, které byly základem poválečné německé politiky a jejichž koalice se kdysi nazývala „velkou“- CDU kancléřky Merkelové a sociální demokracie prezidenta Steimeiera. Zatímco v první vládě Angely Merkelové mělo toto spojenectví drtivou většinu 448 poslanců z celkových 614, aktuálně má pouhých 399 z 709. A obě strany se stále propadají, což průběžně dokazují takřka všechny volby v jednotlivých spolkových zemích.

Nejnověji způsobily poprask volby v Durynsku, nejmenší z „nových zemí“, jak jsou v Německu označovány státy bývalé NDR. Zoufalé výsledky obou vládních stran a naopak úspěch stran z obou okrajů politického spektra dostal tamní politiky do složité situace politického patu. Po dlouhém vyjednávání (volby proběhly již v říjnu) byl v minulém týdnu zvolen zemským premiérem Thomas Kemmerich z malé FDP, který chtěl utvořit menšinovou koalici právě s CDU. Jenže k jeho zvolení dodala hlasy i Alternativa pro Německo, označovaná levicí za „extrémní pravičáky“, nebo dokonce „neonácky“. A to spustilo na německé levici ten pravý poplach. Hned první noc měl premiér Kemmerich dům posprejovaný výhrůžkami levicových aktivistů z hnutí Antifa a jeho děti šly do školy pod ochranou policie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …