Trendem Německa posledních let je trvalé oslabování dvou stran, které byly základem poválečné německé politiky a jejichž koalice se kdysi nazývala „velkou“- CDU kancléřky Merkelové a sociální demokracie prezidenta Steimeiera. Zatímco v první vládě Angely Merkelové mělo toto spojenectví drtivou většinu 448 poslanců z celkových 614, aktuálně má pouhých 399 z 709. A obě strany se stále propadají, což průběžně dokazují takřka všechny volby v jednotlivých spolkových zemích.
Nejnověji způsobily poprask volby v Durynsku, nejmenší z „nových zemí“, jak jsou v Německu označovány státy bývalé NDR. Zoufalé výsledky obou vládních stran a naopak úspěch stran z obou okrajů politického spektra dostal tamní politiky do složité situace politického patu. Po dlouhém vyjednávání (volby proběhly již v říjnu) byl v minulém týdnu zvolen zemským premiérem Thomas Kemmerich z malé FDP, který chtěl utvořit menšinovou koalici právě s CDU. Jenže k jeho zvolení dodala hlasy i Alternativa pro Německo, označovaná levicí za „extrémní pravičáky“, nebo dokonce „neonácky“. A to spustilo na německé levici ten pravý poplach. Hned první noc měl premiér Kemmerich dům posprejovaný výhrůžkami levicových aktivistů z hnutí Antifa a jeho děti šly do školy pod ochranou policie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav