Mezinárodní ostuda Miloše Zemana? O průšvihu s Číňany píše globální magazín

19.03.2018 11:21 | Zprávy

Miloš Zeman a jeho spolupracovníci plní přední stránky zahraničních médií, která se věnují návštěvě Vratislava Mynáře, Martina Nejedlého a Jaroslava Tvrdíka v Číně s cílem zjistit více o zatčení šéfa energetického gigantu CEFC Jie Ťien-minga, který zároveň působí jako prezidentův poradce.

Mezinárodní ostuda Miloše Zemana? O průšvihu s Číňany píše globální magazín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček

Cesta Mynáře a Nejedlého do Číny zaujala vedle těch českých i zahraniční média. „Zprávy o vyšetřování šéfa CEFC z důvodu údajného korupčního jednání vyvolaly obavy v České republice, kde společnost investovala do několika projektů. Mimo jiné ve finanční skupině J & T , do pivovaru Lobkowicz, fotbalového týmu Slavia Praha či několika pražských hotelů,“ píše Reuters s tím, že vztahy s Čínou se staly v prvním volebním obdobím pro Zemana jedním z klíčových bodů.

„Do Číny Mynář s Nejedlým cestoval z pověření prezidenta,“ cituje Reuters z textové zprávy, kterou agentuře poslal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček a připomíná, že Jie Ťien-ming působí také jako prezidentův poradce. Podle Reuters také s oběma spolupracovníky hlavy státu cestoval zástupce šéfa CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík. Čínská strana uvedla na dotaz Reuters, že o návštěvě této trojice v zemi nemá žádné informace.

Návštěva spolupracovníků prezidenta v Číně neunikla ani americkému magazínu Foreign Policy, že Praha možná bude měnit svůj postoj k Číně. „Společnost, v jejímž čele stojí Jie Ťien-ming, se rozhodla vytvořit si z České republiky svoji základnu pro svůj byznys v Evropě. Stalo se tak v roce 2015 a loni CEFC udělala krok k tomu stát se velkým globálním hráčem, když koupila za 9,1 miliardy dolarů podíl v ruském gigantu Rosneft.“

„Problémy Jie Ťien-minga se zákonem zvýšily v Praze obavy z možných následků pro čínské investice a prezident Zeman coby hlavní propagátor utužování vztahů s Pekingem vyslal s cílem zjistit situaci přímo do Číny své dva nejbližší spolupracovníky,“ zmiňuje Foreign Policy s tím, že prezident vždy nebyl takovým příznivcem čínských investic. „V roce 1996 se posmíval politikům, kteří usilovali o čínské investice. Řekl, že někteří chtějí ve své horlivosti podstoupit plastickou operaci a nechat si udělat šikmé oči.“

Trojice spolupracovníků Zemana odcestovala do Číny v úterý a v sobotu se vrátila zpět do České republiky. Po přistání na Letišti Václava Havla se však setkání s novináři vyhnuli a více o jejich misi zatím neprozradil ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten pouze přislíbil, že v tomto týdnu se veřejnost i média dozvědí víc. Pokud by se prokázalo, že Zemanův poradce Jie Ťien-ming se dopustil protizákonného jednání, s největší pravděpodobností by o svoji pozici v prezidentském týmu přišel.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Teror, masová vražda v Magdeburku. Může přijít další útok. Šílenství, reaguje AfD

22:25 Teror, masová vražda v Magdeburku. Může přijít další útok. Šílenství, reaguje AfD

Při teroristickém útoku v německém Magdeburku, během něhož najel pachatel autem do davu lidí na váno…