Michael Žantovský: Kuře si nevšimne, že už je oškubané, když mu peříčka trháte postupně. Takto nám berou svobodu

22.06.2020 11:23 | Zprávy

Bývalý velvyslanec v USA, ředitel Knihovny Václava Havla a čerstvě ohlášený kandidát do Senátu Michael Žantovský, promluvil v Prostoru X. Cítí prý ohrožení svobody. Obsáhle se věnoval tematice rasismu. „Odsuzovat Švandovo divadlo za to, že vyvěsilo nápis Na černých životech záleží, je nesmysl,“ mínil, ale také řekl, že posuzovat postavy minulosti dnešním pohledem není dobré. A že extrémní levice ve volbách v USA nemá kandidáta, může být právem.

Michael Žantovský: Kuře si nevšimne, že už je oškubané, když mu peříčka trháte postupně. Takto nám berou svobodu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Žantovský oznámil společnou kandidaturu za TOP 09, ODS, STAN a SNK Evropské demokraty v senátním obvodu č. 21 v Praze 5, Praze 13 a Řeporyjích

Moderátor Čestmír Strakatý se hned zpočátku zeptal, proč se ředitel Knihovny Václava Havla chystá zpátky do politiky a Žantovský kontroval, že ji nikdy skutečně neopustil. „Václav Havel chápal politiku jako starost o věci veřejné a schopnost a vůli se vyjadřovat k věcem veřejným. To vlastně dělám celý život a dělat jsem nepřestal a nepřestanu ani teď,“ uvedl. Ale doplnil, že se jedná i o převzetí spoluzodpovědnosti za věci, které se dějí nebo naopak nedějí. „Já se přiznám, že je spousta věcí v současné politické situaci, které mě znepokojují a ke kterým bych chtěl být angažovaný a chtěl bych se k nim vyjadřovat,“ řekl.

„Já cítím určitá ohrožení svobody, určité zužování prostoru pro společenskou diskusi, narůstání přehrad mezi jednotlivými skupinami a bublinami, zvyšující se polarizaci společnosti,“ jmenoval Žantovský trendy, které by chtěl zvrátit. Dodal, že to nesouvisí jen s politickou reprezentací, i když ta v tom také hraje roli.

Jde mu například o kulturní války a spory o osobnosti dávné minulosti a Strakatý uvedl jako příklad posprejovaného Winstona Churchilla v Praze 3. „To je podle mého názoru velmi nebezpečný trend, protože se nedotýká jen osobností relativně nedávných a z jiných zemí, jako byl Winston Churchill, ale třeba i diskusi o Mariánském sloupu a jestli má nebo nemá stát na Staroměstkém náměstí, to je diskuse sahající někam do 17. století,“ řekl ředitel Knihovny Václava Havla. Také zmínil Kryštofa Kolumba, u kterého poznamenal, že se teď může jevit jako „genocidální dobyvatel“, ale tehdy jeho smýšlení nebylo ničím výjimečným a vyslovil se proti aplikování současných norem na minulost. „To bychom museli přepsat celou minulost a přepisování minulosti, to je něco, s čím máme ty nejhorší zkušenosti,“ poznamenal. Ovšem uznal, že Churchil byl tzv. bílý supremacista, s nádechy rasismu, ale dodal, že rasista, pokud se v té době dá o něčem takovém hovořit, byl i Mahátma Ghándí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

,,Není moudré dávat stranou možnost členství Ukrajiny v NATO" - tvrdíte Vy.

A slibovat Ukrajině něco, co je nereálné, je podle vás v pořádku a fér i vůči Ukrajině? Nebo fakt věříte tomu, že by se vstupem Ukrajiny do NATO všichni souhlasili? Pokud vím, tak je souhlas všech členských států podmínkou pro vstup. Nebo ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vypovědět poslušnost. Filip Turek přímo z Ameriky předestřel budoucnost ČR

14:14 Vypovědět poslušnost. Filip Turek přímo z Ameriky předestřel budoucnost ČR

Společně s Maďary, Italy, Rakušany a dalšími národy vypovědět poslušnost Evropské komisi. Tak lze dl…