Michal Kubal zavítal do asi 70 zemí. V nejedné z nich se zrovna bojovalo, když tam dorazil jako válečný reportér. V roce 2004 byl v Iráku dokonce unesen a dlouho nevěděl, zda se kdy vrátí domů. Barboře Tachecí v Českém rozhlasu prozradil, že tento hraniční životní zážitek nu poskytuje nadhled nad spoustou věcí. Po více než dvaceti letech práce pro ČT má za to, že zpravodajství veřejnoprávní televize je kvalitní.
„Myslím si, že zpravodajství ČT a ČT24 patří k jedněm z nejlepších, co se týče minimálně regionu, ale myslím, že se v kvalitě našich zahraničních zpravodajů může rovnat i s velkými televizemi. Práci, kterou odváděl Martin Řezníček (v USA), práci, kterou odvádí Barbora Šámalová (v Číně). Myslím, že se snažíme tu práci dělat absolutně nejlíp,“ konstatoval Kubal, který dnes řídí zahraniční sekci zpravodajství.
„Nikdy jsem nebyl magor, který jde za hranici přijatelného,“ popsal Tachecí své válečné reportérské zážitky. Tato slova použil i s vědomím toho, že kolem něj létaly kulky.
Stejně tak dodnes považuje za správné, že v roce 2015 vedl rozhovor se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Asad je stále jedním z klíčových aktérů v regionu a podle Kubala rozhodně stálo za to ho vyzpovídat, i za cenu toho, že Asad před kamerami rozehrál vlastní propagandistické vystoupení.
„Ve chvíli, kdy máte proti sobě člověka, kterému řeknete, ‚OSN má důkazy o tom, že ve svých vězeních mučíte lidi‘, a on řekne, ‚OSN je loutkou v rukou americké armády a není to pravda‘, tak tady končí diskuse, tady se míjejí dvě různé reality,“ upozornil Kubal s odkazem na to, jak uvažuje Západ a jak uvažuje Asad. Proto se tehdy Kubal snažil klást jiné otázky.
Kubal také sleduje dění kolem obsazování mediálních rad. Byť si trvá na tom, že práce reportérů by měla být kvalitní, ať už v mediálních radách sedí kdokoliv, věnuje pozornost i aktuálnímu dění kolem Rady ČT nebo obsazování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).
Nezastírá také, že tlak politiků na veřejnoprávní média sílí. Je to vidět i na britské BBC, která je pod palbou příznivců současného premiéra Borise Johnsona, a je to vidět i v USA, i když tam žádná veřejnoprávní média nejsou. I 45. prezident Spojených států Trump rád hovoří o tom, jak údajně „liberální média šíří fake news“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp