„Postava jako z amerického filmu. Voják. Jeden z nejschopnějších vědců v boji proti epidemiím na světě. Špičkový manažer, dokonce manažer roku 2015 ve zdravotnictví“. Těmito slovy na svém facebooku premiér Andrej Babiš představil nově jmenovaného ministra zdravotnictví Romana Prymulu.
Posouzení Prymulovy postavy necháme na čtenářkách a čtenářích, ale světová vědecká prestiž nového ministra je prokazatelná. Když opomeneme jeho mezinárodní úspěchy v šachu, je profesor Prymula členem řady mezinárodních společností, věnujících se preventivní medicíně. Byl například členem Management Board ECDC ve Stockholmu a řady dalších organizací, kde vykonával i řídicí funkce. Ještě v současnosti je členem Evropské imunizační komise, předsedou Středoevropské skupiny pro podporu očkování CEVAG a tajemníkem vakcinační skupiny evropské mikrobiologické společnosti.
Navíc byl významným členem mezinárodní vědecké komunity z titulu svých funkcí v ČR, například předsedy České vakcinologické společnosti.
Jeho odborné texty byly publikovány v řadě prestižních vědeckých časopisů, což přispělo k tomu, že je Roman Prymula od roku 2007 v nejvyšší akademické hodnosti profesora.
Jako významný člen mezinárodní vědecké komunity se Roman Prymula pochopitelně účastnil řady prestižních vědeckých summitů a konferencí, kde vystupoval se svými příspěvky k tématu očkování, v němž je považován za odborníka.
K dohledání je tak například jeho diskusní příspěvek na konferenci Světové asociace pro infekční a imunologické nemoci, která se konala na počátku prosince 2016 v Miláně. Téma bylo tehdy vysoce aktuální – výzva migrační vlny a zajištění veřejného zdraví v kontextu statisíců osob, u kterých nebyla dohledatelná ani totožnost, natož pak jejich proočkování.
Prymula tehdy ve svém anglicky proneseném příspěvku jmenoval dvě nebezpečí, která vnímá. Tím prvním je zanesení patogenů ze zemí původu přicházejících migrantů. Druhým pak vznik neproočkované skupiny, která může způsobit šíření infekčních nemocí i do zbytku společnosti. Zejména jde o nemoci, které nebyly vymýceny, ale vyskytovaly se před migrační vlnou zcela minimálně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo