Několik afrických zemí v reakci na epidemii zcela uzavřelo své hranice. Jedná se o Jihoafrickou republiku, Alžírsko, Tunisko, Maroko, Pobřeží slonoviny, Čad, Keňu, Ghanu a Ugandu. Další velmi pravděpodobně budou přibývat.
Český bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec k tomu poznamenal: „Nevidím ani nejmenší důvod pro to, aby jim Evropa neodpověděla stejně. K nám do Evropy se chce aktuálně dostat podstatně víc Afričanů, než je Evropanů, kteří snad touží dostat se do Afriky.“
Zásadní problémy řeší v Německu, kde množství imigrantů z Afriky a Asie stále žije v detenčních zařízeních a na které dopadá epidemie koronaviru velmi tvrdě. Naposledy v úterý večer se objevila zpráva, že se virem mělo nakazit celkem 13 žadatelů o azyl.
Do karantény kvůli tomu bylo dáno azylové centrum v durynském městě Suhl, kde se imigranti proti opatření vzbouřili.
Patnáct až dvacet lidí, jak popisuje s odkazem na německé zdroje web iDNES.cz, v azylovém centru na protest zatarasilo přístup k jídelně. Před sebe vystrčili malé dítě, aby proti nim nemohla zakročit policie. Ta nakonec situaci vyřešila dialogem.
Již o víkendu se měli někteří žadatelé o azyl pokusit středisko opustit, navzdory vyhlášené karanténě. Přitom měli po policistech házet různé předměty.
Podezření existuje u dalších 31 žadatelů o azyl. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky proto zostřil podmínky pro podávání žádosti o azyl. Nově se požaduje negativní výsledek testu na koronavirus, nebo 14 dní v karanténě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav