Migranty přerozdělit, řeklo Německo Česku. Velmi tvrdá odpověď

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

22.11.2023 12:41 | Monitoring

Německý velvyslanec v Praze Andreas Künne nahlas řekl, že je na čase změnit azylovou politiku EU a začít v rámci unie migranty důsledně přerozdělovat, protože řada německých obcí už situaci nezvládá. Když si to přečetl předseda strany PRO Jindřich Rajchl, hodně se rozzlobil. „Německo už nám tímto natvrdo vzkázalo, že už se nás vůbec na nic nehodlá ptát a o něčem s námi jednat. Že už nám hodlá svoji vůli diktovat,“ vypěnil.

Migranty přerozdělit, řeklo Německo Česku. Velmi tvrdá odpověď
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uprchlíci z Afriky, ilustrační foto

Německý velvyslanec v Česku Andreas Künne, který v Praze působí od roku 2021, má za sebou bohatou politickou kariéru. Na ministerstvu zahraničí pracuje od roku 1993. Působil také jako poradce v někdejším velitelském štábu vojsk.

A se svými zkušenostmi tvrdí, že se musí změnit azylová politika EU, protože Německo už příliv migrantů nezvládá.

„Jen za letošní rok od ledna do září jsme měli 230 tisíc nových žádostí o azyl. Navíc jsme od loňska přijali milion Ukrajinců. Řada obcí je na hranici svých možností. Nemůžeme neomezeně stavět další ubytovny a najímat další sociální pracovníky. Musím ale zdůraznit jedno: Podle platného evropského práva musí být každý, kdo přichází do Evropské unie, registrován na její vnější hranici. Místo toho opakovaně slýchám, že policisté řady členských států migranty nechávají volně procházet dál, ‚protože stejně všichni chtějí do Německa‘. Tím se problém zesiluje a konstatovat poté ohledně německé migrační politiky něco jako ‚tak vidíte, my jsme vám to přece říkali‘, je hloupost,“ poznamenal velvyslanec v rozhovoru pro MF Dnes.

„Nutně potřebujeme reformu evropského azylového systému, posuzování žádostí musí probíhat rychle a na vnější hranici EU. Potřebujeme posílit Frontex, ale také celoevropskou solidaritu a zavést i zde neoblíbený systém přerozdělování. Není udržitelné, aby celou tíhu nesla Itálie, Řecko, Španělsko, Malta nebo Kypr. Stejně tak není možné, aby ostatní státy říkaly: ‚Německo jim dává nejvíc, tak ať si jdou tam.‘ To oslabuje EU jako celek, každý členský stát musí převzít svůj díl odpovědnosti,“ pokračoval diplomat.

Když si to přečetl předseda strany PRO Jindřich Rajchl, hodně se rozzlobil.

„Německo už nám tímto natvrdo vzkázalo, že už se nás vůbec na nic nehodlá ptát a o něčem s námi jednat. Že už nám hodlá svoji vůli diktovat. Včetně toho, že máme platit za jejich fatálně chybnou migrační politiku. To, že jejich města a obce nezvládají příval migrantů, nemůže být ani na minutu důvodem k tomu, aby byla odpovědnost za politiku otevřených dveří Angely Merkel přenesena na Českou republiku. Oni si to navařili, tak ať si to nyní také snědí,“ nebral si Rajchl servítky na sociální síti Facebook.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka v Izraeli

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Jen si je tam nechte namachrovaný Árijci. , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusechlestakov , 22.11.2023 13:27:45
Angela 2015 tvrdila, že to zvládnete, tak si je užívejte .

|  17 |  0

Další články z rubriky

Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

21:34 Hrad ve sporu s tajnými službami. Jde o Vetchého, Foltýna a sbírku na trhaviny

Šéfové českých tajných služeb vyjádřili nespokojenost s kontroverzní sbírkou na plastickou trhavinu …