Již řadu let se hovoří o tom, že nákupy zdravotnické techniky jsou v Česku předražené. Příkladem za všechny může být nákup, který provedla krajská nemocnice v Karlových Varech. Ultrazvuk Volcano jehož výrobní cena je asi 2,6 milionu korun koupila nemocnice za tři a půl milionu korun od obchodní společnosti Hospimed. Předraženými nákupy už se zabýá i policie. Informuje o tom server Aktuálně.cz.
Za vším hledej ministerstvo
Nákupy přístrojů se provádějí z peněz evropských fondů, tedy z peněz všech evropských daňových poplatníků. Nemocnice v Karlovarském kraji přitom není zdaleka jediná, která provedla obchody podobného rázu. Předražené přístroje pořídila také nemocnice v Ústí nad Labem či v Plzni, kde byli některé přístroje nakoupeny až o třetinu dráž. Oslovená zdravotnická zařízení však nařčení z plýtvání odmítají.
Související: Heger hodlá zvednout poplatky u lékaře
"Zřejmě uvádíte cenu odpovídající letošnímu roku 2011. Z hlediska roku 2009, kdy se přístroje nakupovaly, je taková cena nevěrohodná. Dle našeho názoru platí v oblasti zdravotnické techniky obecné pravidlo: co stojí dnes 7-8 mil. Kč, mohlo v první polovině roku 2009 stát zcela objektivně 10 milionů," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Renata Jenšíková.
Lidská práva nejsou jen o Romech
Nemocnice také poukazuje na to, že evropský dotační program má na starosti ministerstvo zdravotnictví a to zmiňované nákupy posvětilo, když stanovilo cenové stropy pro nákup přístrojů. Pokud se do těchto cenových limitů zprostředkovatelé obchodu vejdou, formálně je vše v pořádku.Formální výběrová řízení
Dodávky do traumatologických a onkologických center už nechalo ministerstvo zdravotnictví prověřit auditem společnosti KPMG. Z výsledků prověrky KPMG vyplývá, že nemocnice sice mají povinnost vypisovat na nákup přístrojů výběrová řízení, ale ta mají povětšinou jen formální charakter. Do celé řady z nich se přihlásí jediná firma, která následně výběrové řízení vyhraje.
Dále čtěte: Rath řádil: Kvůli vládě nás budou léčit křenovými plackami
Ústecká Krajská zdravotní a.s. např. vypsala soutěž na dvacet přístrojů a stanovika maximální ceny, za něž je ochotna přístroje koupit. Do výběrového řízení se přihlásila jen a pouze společnost Hospimed, která za přístroje požadovals přesně tu maximální cenu, na kterou byla KZ.a.s. ještě ochotna přistoupit a zakázku tak vyhrála.
"Důvodem, proč jsme zakázky nezrušili, byla především akutní potřeba dodávky technologie, zejména u přístrojů pro onkologické pacienty," vysvětluje postup KZ a.s. mluvčí Jiří Vondra.
K tématu: Benda rezignoval. Dřív, než ho stihli odvolat
Za zmínku stojí, že podezření z plýtvání penězi na nákup přístrojů ve společnosti Krajská zdravotní a.s., která spravuje síť nemocnic v Ústeckém kraji, bylo jedním z z důvodů, proč na post šéfa firmy rezignoval dosavadní předseda představenstva a přítel poslance Paroubka Petr Benda. Cítil totiž, že mezi krajskými zastupiteli již nemá podporu a raději odstoupil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp