Stavbu kliniky platí Číňani
Vznik kliniky je podmíněn souhlasem vlády se vstupem nemocnice do Nadačního fondu tradiční čínské medicíny, vláda by ho měla dát do konce dubna. Zakládací listina fondu byla podepsána při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Čínský partner poskytne na vybudování kliniky deset milionů eur (asi 270 milionů korun), stavba má být hotová v dubnu 2018.
Od října 2015 funguje v nemocnici ambulance za účasti čínských specialistů, provozuje akupunkturu či bylinnou terapii. Vyšetřila už stovky pacientů. Průměrné léčení sestává z deseti návštěv, celkem tak ambulance provedla už přes 1000 ošetření, řekl ČTK vedoucí lékař ambulance František Musil.
Ministr využití čínské medicíny podporuje, je podle něj blízká metodám českého lázeňství. Využití vidí u chronických bolestí či psychosomatických onemocnění, v žádném případě při léčení rakoviny či onemocnění srdce.
Organizace lékařů čínskou medicínu odmítají
Purkyňova lékařská společnost a Česká lékařská komora čínskou medicínu odmítají, protože není vědecky ověřená. Většina této léčby podle nich nemá vědecký průkaz účinnosti, je prý na úrovni placeba.
Do budoucna by se Česko mělo podle plánů organizátorů stát centrem čínské medicíny pro střední a východní Evropu, královéhradecká klinika by měla být také vzdělávacím a výzkumným centrem a měla by spolupracovat se šanghajskou nemocnicí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk